DİKKAT! O ilimiz için infial yaratacak uyarı: Yanıp kavrulacağız, insanlar sıcaktan düşüp ölecek!

Son dakika sıcaklık uyarısı uzmanlardan geldi. Ülkemizin en önemli tatil cennetlerinden olan Antalya için yapılan bu teori adeta infial yaratacak.

Gündem 01.07.2021 - 20:10 01.07.2021 - 20:10 Volkan Arık

Türkiye'nin en gözde tatil merkezlerinden olan Antalya için uzmanlardan korkutan teori geldi. Profesör Doktor Mehmet Levent Kurnaz yaptığı açıklamada 2100 yılında Antalya ikliminin Kahire gibi olacağını belirterek insanların sıcaktan yere düşüp öleceğini söyledi.

Türkiye'de özellikle son günlerde yaz sıcakları iyiden iyiye kendini hissettirirken ülkemizin tatil cennetlerinden Antalya için Korkutan uyarı geldi. Antalya'da havalar daha da ısınacak hatta iklim Kahire ikliminden farksız olacak. Profesör Doktor Mehmet Levent Kurnaz Antalya ile ilgili yaptığı açıklamada 2100 yılında Antalya'da insanların sıcaktan yere düşüp öleceğini söyledi.

dikkat-o-ilimiz-icin-infial-yaratacak-uyari-yanip-kavrulacagiz-insanlar-sicaktan-dusup-olecek-1

2100 YILINDA ANTALYA KAHİRE GİBİ OLACAK

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Levent Kurnaz, yaz aylarında sıcak havası ile meşhur olan Antalya hakkında önemli uyarılarda bulundu. Profesör Doktor Kurnaz 2100 yılını işaret ederken "Antalya, aynen Kahire nasılsa öyle olacak. Çukurova, Urfa, hepsi aynı şekilde olacak. Bu yüzyılın sonunda sıcaklıklar büyük ihtimalle 4-5 derece artmış olacak" dedi.

dikkat-o-ilimiz-icin-infial-yaratacak-uyari-yanip-kavrulacagiz-insanlar-sicaktan-dusup-olecek-2

SERALARDA ÜRETİM İÇİN SU BULMAK ZOR OLACAK

Profesör Doktor Kurnaz yıllar içerisinde yaşanacak olan iklim değişikliğine ilişkin tahminler de bulunurken tarımında bu değişimden olumsuz etkileneceğini dile getirdi. Özellikle su sıkıntısının ortaya çıkacağını belirten Kurnaz, “Seralarda serinletme amaçlı sistemler olması gerekecek, artık ısıtma amaçlı değil. Açıkta tarımsal üretim yapılamayacak. Seralarda şimdi ısıtma yöntemleri kullanılıyor, o zaman serinletme yöntemleri kullanılması ve bol su bulmak gerekecek" dedi.

SICAK HAVADA İNSANLAR DÜŞÜP ÖLECEK

Profesör Doktor Kurnaz'ın tedirgin eden açıklamaları bununla da bitmedi. Antalya'da 2100 yılında Turizm sektörünün tamamen bitebileceğini söyleyen Kurnaz, “İnsanlar sıcaktan düşüp ölecek. Tamamen içeride ve klimayla yaşayabilecek böyle günlerde. Bu durumu ancak iklim değişikliği önlenebilirse değiştirmek mümkün. Bütün dünyanın kömür, petrol, doğal gaz yakmayı bırakması gerekiyor. Türkiye'nin özel bir şey yapmasına gerek yok, bütün dünyanın yapması gerekiyor iklim değişikliğini önlemek için. 2020'den 2100'e kadar yavaş yavaş kötüleşecek durum. İleri doğru gittikçe kötüleşecek" diye konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@