Trafik ışıklarının acil durum araçlarına 'yeşil' yanması için pilot uygulama başladı.

Ambulans, itfaiye gibi acil durum araçlarının kırmızı ışığa takılmasını engelleyecek proje uygulamaya alındı.

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

İstanbul Fatih'te başlatılan projede, kavşakta kırmızı yanan trafik ışığı, 400 metre geriden gelen acil durum aracını algılıyor ve yeşile dönüyor.

Başlayan bu uygulama ile hem itfaiye veya ambulanslar kırmızı ışığa takılmayacak ve ayrıca yol vermeye çalışan araçların neden olduğu karmaşa da son bulacak.

İBB iştiraklerinden İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. dünyada hali hazırda kullanılan 'V2x' teknolojisini geliştirerek, acil durum araçlarını trafikte önceliklendirecek bir projeyi başlattı.

Acil durum araçlarının trafik ışıklarına takılmadan hareket edebilmesini sağlayan sistemde, araçlara kırmızı yanan trafik ışığının, itfaiye ya da ambulansı algıladığında yeşile dönmesi sağlandı.

İSBAK Akıllı Şehircilik ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Şefi Emine Aygün projeye ilişkin olarak, "V2x dünyada akıllı ulaşım sistemleri ve otonom araç uygulamalarında yaygın olan bir teknolojidir. Biz de bu teknolojiyi sahayla entegre ederek kullanmayı amaçlıyoruz. Proje, acil durum araçlarını sinyalize kavşaklarda önceliklendirilerek, en az gecikmeyle kavşağı terk etmelerini amaçlıyor" dedi.