Türkiye’nin beklediği yeni asgari ücret açıklandı. Asgari ücrete yüzde 50,5 artış olurken, yeni yılda asgari ücret 4253 liraya yükseldi. Asgari ücrete yapılan zam son 50 yılın rekoru oldu. Ayrıca asgari ücretliler üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi yükü de kaldırıldı. Bu sayede işverenin üzerindeki ilave maliyet de alınmış oldu. Asgari ücrete zam gelmesi aynı zamanda işsizlik ödeneği, GSS primi, 65 yaş aylığı, engelli aylığı, kıdem tazminatı ve evde bakım maaşının da değiştirdi. Peki yeni zamlı maaşlar ne kadar oldu?

Asgari ücret 2022 zammı Dün yapılan Açıklama ile belli oldu. Ayrıca asgari ücretle birlikte işsizlik maaşı ve AGİ hesaplamaları da ortaya çıkmış oldu. 2022 yılının başından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret %50,5 artışla 4253 liraya yükseldi. Peki 2022 evde bakım maaşı ne kadar oldu? 2022 engelli aylığı kaç TL oldu? işte kuruşu kuruşuna hesaplanan yeni Maaşlar ve ücretler…

dikkat-tum-maaslar-degisti-evde-bakim-maasi-engelli-maasi-65-yas-ayligi-guncel-zamli-maas-tablos-4

ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN VERGİ KALDIRILDI

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte asgari ücretten alınan gelir vergisi ve Damga Vergisi de kaldırıldı. Bu iki verginin kaldırılması ile beraber işveren kesiminin ödediği 450 liralık ilave maliyet ortadan kalkmış oldu. Yeni yılda 2022 Asgari ücretin SGK primi ise 700 lira 56 kuruş oldu. Aynı zamanda işsizlik sigortası primi 50 lira 4 kuruş oluyor. Asgari ücretin işverene maliyeti 2022 yılında 5.879 lira 70 kuruş olacak.

AGİ ÖDEMESİ KALDIRILDI

Asgari ücret üzerinden yapılan düzenleme ile birlikte gelir ve kaldırılırken çalışanlara geri ödenen asgari geçim indirimi de kaldırılmış oldu. Tüm çalışanların asgari ücret düzeyine kadar olan gelirlerinden gelir vergisi alınmayacak, bunun yanında Vergi iadesi ve AGİ ödemesi de söz konusu olmayacak. Ancak asgari ücretle çalışanların maaşları evlilik durumuna ve çocuk sahibi olmalarına göre artacak. Yani asgari geçim indirimi yerine çalışanların maaşlarında vergiden muaf oldukları için 650 liralık bir artış yaşanacak. Ocak ayında eş ve çocuk durumuna göre artış yaşanması içinde yeni bir düzenleme yapılacak.

dikkat-tum-maaslar-degisti-evde-bakim-maasi-engelli-maasi-65-yas-ayligi-guncel-zamli-maas-tablos-4

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

Asgari ücrete zam gelmesi ile birlikte işsizlik maaşında da artış yaşandı. İşsizlik maaşı, çalışanların ortalama brüt kazancının %40’ı kadar ödeniyor. Yüksek işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde seksenini geçmiyor. Buna göre 2022 yılında en düşük işsizlik maaşı 2 bin lira en yüksek işsizlik maaşı ise 4 bin lira olacak.

GSS PRİMİNE ZAM GELDİ

Asgari ücrete yapılan zam sonrası artan kalemlerden biri de genel sağlık sigortası primi oldu. GSS primi brüt asgari ücretin yüzde 3’ü tutarında ödeniyor. 2022 yılı için bu tutar 107 liradan 150 liraya çıkmış oldu.

KIDEM TAZMİNATINDA ARTIŞ

Kıdem tazminatında yaşanacak artış ise Ocak ayında memur maaşına göre belli olacak. Kıdem tazminatının tavanı tahminlere göre 9.200 liraya kadar artabilir. Kıdem tazminatında tavan ise brüt asgari ücret seviyesine yükseldi. Yani en düşük kıdem tazminatı 5004 lira seviyesinde olacak.

dikkat-tum-maaslar-degisti-evde-bakim-maasi-engelli-maasi-65-yas-ayligi-guncel-zamli-maas-tablos-2

2022 65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR OLDU?

65 yaş üstü kişinin gelirine göre ve sosyal güvencesine göre bağlanan 65 yaş aylığına da asgari ücretle birlikte zam geldi. 65 yaş aylığının alınabilmesi için hane içinde toplam gelirin net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyordu. 2020 yılı için yaşlılık aylığı maaşı 852 lira olarak ödeniyordu. Ancak 2022 yılında asgari ücret zammı ile birlikte ödenecek yaşlılık aylığı 1301 lira seviyelerinde olacak.

dikkat-tum-maaslar-degisti-evde-bakim-maasi-engelli-maasi-65-yas-ayligi-guncel-zamli-maas-tablos-1

ENGELLİ MAAŞLARI YÜKSELDİ

Ayrıca engelli maaşına zam geldi. Binlerce vatandaşın faydalandığı engelli maaşları 1036 liradan 1559 liraya yükseldi. Ocak ayından itibaren engelli maaşları hesaplara zamlı olarak yatırılmaya başlanacak.