Dikkat! Yarın son gün! Tüm borçları sildirmek, emekli olmak için son şans. Bankalar kredi de veriyor!

Tüm borçları sildirmek ve emekli olmak için yarın son gün. Borcu olan herkesi yakından ilgilendiren yapılandırma işlemleri ile ilgili detaylar haberimizde…

Ekonomi 29.09.2021 - 11:11 29.09.2021 - 11:11 Volkan Arık

Dikkat! Yarın son gün! Tüm borçları sildirmek, emekli olmak için son şans. Bankalar kredi de veriyor. Vergi borcu, KYK borcu, trafik cezaları, prim borcu olan vatandaşların tümünü ilgilendiren Yapılandırma yarın sona eriyor. Prim borcu olan vatandaşların borçlarının yapılandırılması durumunda gecikme cezası ve gecikme zammı alınmıyor. Ödemelerin peşin yapılması halinde de yüzde doksanı siliniyor. Borçların 2 taksitle ödenmesi durumunda ceza ve zammın yüzde 50'si siliniyor. Ayrıca taksit ödemelerinin 30 Kasım'da yapılması gerekiyor. Yapılandırma kapsamında BAĞ-KUR’u olan vatandaşlara ise daha önce durdurulan hizmet sürelerini yeniden canlandırma şansı veriliyor. Bu durumda Bağ-Kur'lu vatandaşlar prim borçlarını ödeyerek erken emekli olma fırsatını da elde ediyor.

Devletin borcu olan vatandaşları sağladığı yapılandırma imkanı hız kesmeden devam ederken 30 Eylül 2021 gününde sona erecek. Yapılandırma başvuruları için süre daha önce bir ay uzatılmış ve 30 Eylül tarihine çekilmişti. Bu kapsamda yapılandırma başvuruları yarın bitecek. 7326 sayılı kanun kapsamında hem işçi hem de işveren yapılandırma şansı buluyor. Aynı zamanda diğer borçlu kişilerde borçlarını yapılandırarak Biraz nefes alma fırsatı elde ediyor.

YAPILANDIRMA VERİMLİ OLDU MU?

Borç yapılandırma, özellikle küçük ve orta ölçekli İşletmeleri memnun etti. Ancak yine de borçlarını geri ödeme noktasından sorun yaşayacağını düşünen borçlular var. Özellikle pandemi nedeniyle güçlük çeken restoranlar bu süreçte yine taksit ödemekte zorluk yaşayacaklarını düşünüyor. Yine borç taksitlendirme işlemleri sırasında ihale işleri ile çalışan firmaların da Borcu yoktur belgesi alması mümkün olmuyor.

dikkat-yarin-son-gun-tum-borclari-sildirmek-emekli-olmak-icin-son-sans-bankalar-kredi-de-veriyor-3

SGK YAPILANDIRMA SONUÇLARINI AÇIKLADI

Yapılandırma sürecinde SGK ya başvuru yapanların sayısı da SGK sosyal güvenlik kurumu başkanı Cevdet Ceylan tarafından TRT de açıklandı. Ceylan yaptığı açıklamada 1 milyondan fazla vatandaşın 7326 sayılı kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak için başvuru yaptığını söyledi. Söz konusu bir milyon vatandaşın ise kamu kurumlarına olan toplam borcunun 51,1 milyar TL olduğu belirtildi.

BORÇ YAPILANDIRMA HANGİ SÜREYİ KAPSIYOR?

Borç yapılandırma, Nisan 2021 ve öncesi borçlarını kapsıyor. Yapılandırmaya başvuranların sayısı şu an için rekor kırmış durumda ancak ödeme noktasında vatandaşlar yine düşünceli ve endişeli. Koronavirüs salgını nedeniyle hala ekonomik sıkıntılar yaşamaya devam eden vatandaşlar başvuru yaptılar ancak yapılandırmaya ilişkin taksitlerini ödemekte güçlük çekecekler gibi görünüyor.

dikkat-yarin-son-gun-tum-borclari-sildirmek-emekli-olmak-icin-son-sans-bankalar-kredi-de-veriyor-2

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILABİLİR?

2021 yılının nisan ayı ve öncesine ait borçlar yapılandırma kapsamına alındı. Bu kapsamda işsizlik sigortası primleri bir gün sigorta primleri, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası primleri, ödeme imkanı ortadan kalkmış olan isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, trafik cezaları, Vergi borçları, KYK borçları, BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurdukları hizmetlerin yeniden canlandırılması gibi borçlar bulunuyor.

dikkat-yarin-son-gun-tum-borclari-sildirmek-emekli-olmak-icin-son-sans-bankalar-kredi-de-veriyor-1

30 EYLÜL'DE SONA ERİYOR

Yapılandırma başvuruları normal şartlarda 31 Ağustos 2021 tarihinde sona eriyordu. Cumhurbaşkanı kararı ile yapılandırma Bir ay daha uzatıldı ve 30 Eylül 2021 günü bitecek nokta yeniden bir uzatma olur mu sorusu gündemde ancak hiç kimse böyle bir uzatma beklemiyor. Yeni bir uzatmanın olmayacağı sosyal güvenlik kurumu başkanı tarafından da açıklanmıştı. Fakat yapılandırma uzatma konusunda Son kararı yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kaldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@