Milyonlarca kişi tarafından telefonuna indirilen ve hem şahsi bilgileri çalıp hem karttan para çekerek dolandırıcılık yapan playstore uygulamalar açıklandı.

Android telefonlarda yer alan birçok uygulamanın kullanıcıların parasını çaldığı ortaya çıkarken bu casus uygulamaların telefona kayıtlı olan kredi kartlarından milyonlarca lira çaldığı tespit edildi.

Toplamda 3 milyondan fazla indirime sahip olan uygulamalar için güvenlik uzmanları "derhal" silinmesi çağrısında buludu.

Bir güvenlik araştırmacısı tarafından Android işletim sistemiyle çalışan telefonları hedef alan uygulamaların ortaya çıkarıldığı operasyonda en az 8 uygulama tespit edildi.

NTV'den aktarılan bilgilere göre; yazılım uygulamayı indiren kişileri paralı hizmetlere üye etmeye başladığı görülürken, ilk olarak 2021 yılında keşfedilen Autolycos'un incelenip zararlı bulunması yaklaşık altı ay sürdü.

Aradan geçen bu sürede ise mevzu 8 uygulama 3 milyondan fazla kez indirildi.

Yapılan açıklamada ise güvenlik uzmanları hem telefonların hem de paranın korunması için aşağıdaki uygulamaların hemen silinmesini tavsiye ediyorlar.

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme

ZARARLI YAZILIM İÇEREN KÖTÜ UYGULAMALAR HAGİLERİ? TEHLİKELİ UYGULAMALAR NELERDİR?

Razer Keyboard & Theme: 10,000+ indirme

Vlog Star Video Editor: 1,000,000+ indirme

Funny Camera: 500,000+ indirme

Coco Camera: 1,000+ indirme

Creative 3D Launcher: 1,000,000+ indirme

GIF Keyboard: 100,000+ indirme

Freeglow Camera:5,000+ indirme

Wow Camera: 100,00+ indirme.