Diş ipi, ağız sağlığınızın önemli bir parçasıdır. Fırçalamaya ek olarak, her gün diş ipi kullanmak plak birikimini tartara dönüşmeden önce gidermeye yardımcı olabilir. Ama diş ipi kullanırken diş etlerinin kanaması normal mi?

Düzenli olarak diş ipi kullanmazsanız, diş eti çizginiz tahriş olabilir, iltihaplanabilir ve şişebilir. Diş eti çizginiz boyunca bakteri, tartar ve plak birikebilir. Bu olduğunda diş etleriniz sağlıksız görünmeye başlayabilir ve diş etlerinizin dişlerinizden çekildiğini fark edebilirsiniz. Diş ipi kullanırken ve hatta fırçalarken de kan görebilirsiniz.

Periodontist Sasha Ross, DMD, neden kan görebileceğinizi ve nasıl düzgün diş ipi kullanacağınızı paylaşıyor.

dis-ipi-kullanirken-dis-etleriniz-neden-kanar-2

Halk arasında ademelması adı verilen ve boynun ön tarafından bulunan çıkıntıyla ilgili verilen hangi bilgi doğrudur? Halk arasında ademelması adı verilen ve boynun ön tarafından bulunan çıkıntıyla ilgili verilen hangi bilgi doğrudur?

Diş ipi kullanırken diş etlerinin kanamasının yaygın nedenleri

Peki diş etleriniz neden kanıyor? Lavaboda biraz pembe fark etmiş olmanızın birkaç nedeni olabilir.

Periodontal hastalık

Diş etlerinizin kanamasının en yaygın nedeni nedir? Erken evrelerde yakalanırsa tedavi ile geri döndürülebilen periodontal hastalık .

Dr. Ross, "İltihap, diş eti dokusunun altına takılan bakteri plağı veya tartardan kaynaklanabilir" diyor.

Diş hekiminiz plak ve tartarı gidermek için profesyonel bir temizlik yapacaktır. Diş etleriniz kendi kendine iyileşmeli ve evde uygun ağız bakımı yapılırsa başka bir tedaviye gerek yoktur.

Ancak periodontal hastalığınız ilerlemişse, dişlerinizi destekleyen kemiğin bir kısmını kaybetmeye başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda dişlerinizi kaybedebilirsiniz. İleri periodontal hastalık ayrıca diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, felç ve artrit riskinizi artırabilir.

Hormonlarda değişiklik

Adet döngüsünüz varsa, diş etlerinizde bir değişiklik fark edebilirsiniz. Bu, doğum kontrolü alıyorsanız, hamileyseniz veya menopoza giriyorsanız, ergenlik döneminde de olabilir.

Progesteron gibi hormonların akışı kan akışını artırabilir, bu da iltihaplı veya kanamalı diş etlerine yol açabilir.

Dr. Ross, "Hormonlar ayrıca kan damarlarında ve vücudunuzun bağışıklık tepkisinde, mevcut bakteri ve plak miktarından bağımsız olarak diş eti kanamasına neden olan değişikliklere neden olabilir" diye açıklıyor. “Diş eti kanamasını kontrol altına almanın en iyi yolu, dişlerinizi, özellikle diş eti çizgisine yakın yerleri mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde temizlemek ve profesyonel diş temizliği için diş hekiminizi düzenli olarak görmektir.”

Tıbbi bir durum

Bazı tıbbi durumlar, dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etlerinizin daha fazla kanamasına neden olabilir.

Örneğin, C vitamini veya K eksiklikleri kanamayı tetikleyebilir. C vitamini, dokunuzun büyümesine ve onarılmasına yardımcı olur. C vitamini ayrıca kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir. K vitamini ise kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Doktorunuz sizi vitamin eksiklikleri için test edebilir. Ayrıca narenciye, çilek ve brokoli gibi C vitamini açısından zengin yiyecekleri veya ıspanak ve lahana gibi K vitamini açısından zengin yiyecekleri diyetinize eklemeyi deneyebilirsiniz.

Dr. Ross, "Kanama, diyabet gibi iyi kontrol edilmeyen veya henüz teşhis edilmemiş sistemik bir durumun işareti de olabilir " diyor.

Diyabete ek olarak, diş etlerinizi etkileyebilecek diğer tıbbi durumlar arasında lösemi ve hemofili bulunur.

Diş ipi kullanmak veya yanlış şekilde fırçalamak

Diş fırçanızdaki kılların ne kadar yumuşak olduğu diş etlerinizi etkileyebilir. Kıllar çok sertse veya çok fazla baskı uygularsanız diş etlerinizin kanamasına neden olabilirsiniz. Ekstra yumuşak veya yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası tercih edin.

Kılların yıprandığı eski diş fırçaları da gereğinden fazla bastırmanıza neden olabilir. Diş fırçanızı her üç ayda bir veya kıllar yıprandığında değiştirdiğinizden emin olun.

Nasıl diş ipi kullandığınız da diş etlerinizi etkileyebilir. Nazik olduğunuzdan emin olmak ve her bir dişin kıvrımında yukarı ve aşağı doğru ilerlemeye odaklanmak istiyorsunuz.

Dr. Ross, "Günde en az iki kez, bir kez tam 2 dakika olmak üzere fırçalama önerilir" diyor. " Çalışmalar, normal diş fırçalarından daha etkili olduklarını gösterdiğinden, elektrikli bir diş fırçası satın almanızı tavsiye ederim ."

Elektrikli fırçalar, ne kadar süredir fırçaladığınızı takip etmenize yardımcı olmak için genellikle zamanlayıcılarla birlikte gelir. Ayrıca çok sert fırçaladığınızı gösteren alarmları da vardır.

En iyi sonucu ve en sağlıklı diş ve diş etlerini elde etmek için diş hekiminiz ve diş hijyenisti ile nasıl düzgün diş ipi kullanacağınızı tartışmayı unutmayın.

dis-ipi-kullanirken-dis-etleriniz-neden-kanar-3

Diş etlerinin kanaması normal mi?

Diş etleriniz zaman zaman kanayabilir. Ve çoğu zaman ciddi değildir. Ancak diş etleriniz düzenli olarak kanıyorsa diş hekiminize görünmelisiniz.

Dr. Ross, diş hekiminizi temizlik, röntgen ve diş muayeneleri için yılda en az iki kez görmenizi önerir. Ziyaretiniz sırasında diş hekiminiz ağız kanseri taraması yapacak ve çürük ve kırık dişlere bakacaktır. Ayrıca diş etlerinizin ne kadar sağlıklı olduğunu ve farklı, daha derin bir diş temizliğine ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için bir periodontal değerlendirme yapacaklardır.

Dr. Ross, “Diş eti kanamasıyla ilgili endişeleriniz varsa, diş hekiminizden sizi bir periodontiste (diş eti hastalıkları uzmanı) yönlendirmesini isteyebilir veya doğrudan bir periodontist arayabilirsiniz” diyor. "Ağız ağrısı, şişlik, diş kaybı veya diş eti kanamasında artış fark ederseniz daha erken diş hekimine görünmelisiniz."

Doğru diş ipi nasıl kullanılır ve tahriş edici diş etlerinden nasıl kaçınılır?

Dr. Ross, diş ipi kullanmakta yeniyseniz , ilk birkaç hafta biraz kanama bekleyin, diyor. Bu, diş ipi kullanmaya devam ettiğiniz sürece çözülecektir.

Peki, nasıl doğru diş ipi kullanıyorsunuz? İşte Dr. Ross'tan bazı tavsiyeler:

Yaklaşık 24 inç diş ipi ile başlayın. Diş ipi parçasını iki orta parmağınızın etrafına sarın, böylece diş ipi kullanmak için yaklaşık 2 inç kaldı. Diş ipini sıkı tutmak için başparmaklarınızı ve işaret parmaklarınızı kullanın.

Diş ipini iki dişin arasına yerleştirin ve nazikçe yukarı aşağı hareketlerle diş ipini her dişin kıvrımı boyunca hareket ettirin. Diş etlerinize çok fazla inmemeye dikkat edin.

Giderken temiz bir diş ipi parçası kullanarak bir sonraki diş grubuna geçin.

Yıllardır diş ipi kullanıyorsanız ve kanama yeniyse, diş etlerinizi değerlendirmek için diş hekiminize veya periodontistinize görünün.

Dr. Ross, "Yanlış diş ipi kullanma tekniği diş etlerinin kanamasına da neden olabilir" diyor. "Ne olursa olsun, araştırmalar günlük diş ipi kullanımının diş eti iltihabını azalttığını ve diş eti sağlığı oluşturduğunu gösteriyor."