Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile beraberindeki heyet önemli bir görüşme için Rusya'ya gitti.   Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'de üretilecek ortak koronavirüs  aşısından ABD'nin CAATSA yaptırımlarına kadar birçok konudaki görüşlerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile beraberindeki heyet önemli bir görüşme için Rusya'ya gitti.  Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'de üretilecek ortak koronavirüs  aşısından ABD'nin CAATSA yaptırımlarına kadar birçok konudaki görüşlerini dile getirdi.


Rusya'ya vizesiz seyahat anlaşması


Rusya ile birçok alanda işbirliğine gidildiğini aktaran Çavuşoğlu, hedeflerinin ikili ticarette 100 milyar dolara erişmek olduğunu kaydetti. Rusya vatandaşlarının Türkiye'ye vizesiz girebildiğini aktaran Bakan Çavuşoğlu, aynı şekilde Türk vatandaşların da Rusya'ya vizesiz girebilmesi için çalışma yürüttüklerini bildirdi. Dağlık Karabağ'daki ateşkeste Rusya ve Türkiye'nin önemli roller üstlendiğini kaydeden Çavuşoğlu, Ermenistan ile ikili ilişkilerde de normalleşmeye gitmek istediklerini dile getirdi.


Çavuşoğlu: "Amacımız Türkiye'ye aşıyı üretmek"


Amaçlarının Türkiye'de Rusya ile ortak aşı üretmek olduğunu altını çizen Bakan Çavuşoğlu, Sputnik V aşısıyla bilgilerin Rusya tarafından kendilerine verildiğini aktardı. ABD'nin CAATSA yaptırımlarının hukuken ve siyasi olarak hatalı olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, benzer yaptırımların Rusya'ya da uygulandığını hatırlattı. CAATSA yaptırımlarının 2 Ağustos 2017'de yürürlüğe girdiğini aktaran Çavuşoğlu, S-400 anlaşmasının daha önce yapıldığını kaydetti. Çavuşoğlu, dolayısıyla S-400 ticareti nedeniyle kendilerine uygulanacağı belirtilen CAATSA'nın hukuki larak dayanaksız olduğunun altını çizdi.

Lavrov'dan ABD'nin Türkiye yaptırımları yorumu!


ABD'nin Türkiye'ye uygulama kararı aldığı CAATSA yaptırımlarını yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki ülkenin de başka ülkelerin kaprislerini çekemeyeceğini kaydetti. İki ülkenin de bağımsız ve güçlü olduğunun altını çizen Lavrov, Türkiye'nin kendi milli çıkarlarını koruduğunu ifade etti. Batılı ülkelerin adil olmayan bir rekabet düzeninde saldırıya geçtiğini kaydeden Lavrov, batının tehditlerinden önce de iki ülkenin trihi ilişkilerinin bulunduğuna işaret etti.