Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Ukrayna Savaşı'nda taraf olmamakta kararlı olduğunu duyurdu. Bu savaşta Türkiye'nin taraf olmak zorunda olmadığını belirten Çavuşoğlu, ilkesel bir tutum sergiledi iplerini dile getirdi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edilmesi ile başlayan Rusya Ukrayna Savaşı'nda Dünya kamuoyundan çok sayıda tepki sesi yükseldi. Ukrayna'ya silah yardımı kararı alan, Rusya'ya yaptırım kararı alan ülkeler varken bazı ülkeler sadece İnsani Yardım göndermeyi ve tarafsız kalmayı tercih etti. Dünyanın tedirginlikle takip ettiği savaşta Türkiye tarafsız olduğunu en başta açıklamıştı. Türkiye'nin iki ülke arasında diplomatik görüşmeler başlatmak için çabaları tüm hızıyla sürüyor.

Gözden kaçırmayın

Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor? Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor?

Ukrayna'da gerginlik sürekli artıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Habertürk canlı yayınına katıldı. Ukrayna'da her geçen gün gerginliği daha da arttığını belirten Çavuşoğlu, saldırı ile ilgili endişeler başlayınca özellikle her iki ülke nezdinde de görüşmeler olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saldırılardan bir gün önce Putin ile görüştüğünü belirten Çavuşoğlu, iki lideri bir araya getirme düşüncesini ilettiğini ifade etti.

Ateşkes için görüşmeler sürüyor

Rusya ve Ukrayna arasında Bugün bir görüşme planlandığını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, Bu müzakerelerin bir gün ertelene bileceğini söyledi. Çatışmaların hala devam ettiğini söyleyen Dışişleri bakanı Çavuşoğlu, Rusya'nın Kısa bir süre içinde önemli şehirleri ele geçirmek gibi bir planı olduğunu Ancak şu anda çatışmaların Sokak savaşına dönüştüğünü söyledi. Savaşın tamamen durması ve Ateş kesin tesis edilmesi konusunda Türkiye'nin çok çaba sarf ettiğini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, 24 saatlik bir Ateşkes konusunda şu anda da çabalarının sürdüğünü dile getirdi.

Türkiye bu savaşta taraf olmak zorunda değil

Ukrayna Rusya Savaşı'nda Türkiye'nin taraf tutmak zorunda olmadığını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu ve NATO kararlarına uyarak katkı sağladığını Ancak bu savaşta ilkesel bir tutum sergilediğini dile getirdi. Arada görüş ayrılıkları olmasına rağmen her ülke ile de işbirliği yapıldığını belirten Çavuşoğlu, taraf tutmak yerine tarafın sona erdirilmesi için iki taraflı da eşit diyalog kurmayı tercih ettiklerini söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Taraf tutma lüksümüz yok. Bir şey yanlışsa onu söylemek durumundayız. Rusya'nın saldırısı uluslararası hukukun ihlalidir. Şu anda insani dramlar var. Bu yanlışları kim yaparsa yapsın biz bunu açıkça söyleriz. Başka krizlerde de ilkesel tutumumuzu sergiledik."