Dışişleri Bakanlığı, Türkmenistan ile Enerji Şartı arasındaki etkileşimin özelliklerini tartıştı

22 Ocak'ta Dışişleri Bakanlığı, Çalışma Ziyareti sırasında Aşkabat'a gelen Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak ile bir toplantı yaptı. Görüşmelerde taraflar, 19 Aralık 2008'de faaliyetlerini yoğunlaştıran Türkmenistan ile Enerji Şartı arasında iki

Dünya 23.01.2019 - 21:41 04.05.2021 - 04:26 İlan35
22 Ocak'ta Dışişleri Bakanlığı, Çalışma Ziyareti sırasında Aşkabat'a gelen Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak ile bir toplantı yaptı.

Görüşmelerde taraflar, 19 Aralık 2008'de faaliyetlerini yoğunlaştıran Türkmenistan ile Enerji Şartı arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesi ile ilgili bir dizi konuyu tartıştılar.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile Enerji Şartı Sekreterliği arasında 28 Kasım 2017 tarihli işbirliğinin daha da geliştirilmesi konusunda imzalanan Mutabakat Muhtırası çerçevesinde ülkemizin Örgüt Sekreteryasındaki temsilcilerinin eğitimi konusu da ele alınmıştır.

Başkan Gurbanguly Berdimuhamedov, enerji sektöründeki uluslararası ortaklığın bugün devletlerin sürdürülebilir kalkınması, dünya barışı, istikrar ve refah için belirleyici faktörlerden biri olduğunu vurguladı. Buna dayanarak, son yıllarda, önde gelen enerji güçlerinden biri olan Türkmenistan, dünya toplumunun dikkatini enerji güvenliğini sağlama meselelerine odaklayarak, hedeflenen dış politika faaliyetlerini yürütmektedir.

Bu bağlamda, 28-29 Kasım 2017 tarihlerinde Aşkabat'ta gerçekleşen 28. Enerji Şartı Konferansı Konferansının önceliklerini ve performanslarını dikkate alarak, Taraflar, Orta ve Güney Asya'da Bölgesel Enerji İşbirliği Görev Gücü'nün 15. toplantısını yapmayı kabul etti (RECCA), 2019 için planlanmıştır.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@