Fransa, Yunanistan ve Avusturya, dün yapılan AB liderler Zirvesi'nde Türkiye ile ilgili alınması gereken yaptırım kararıyla ilgili baskısını artırmıştı. Türkiye'ye yaptırım kararının uygulanmayacağı belirtilen sonuç bildirisine itiraz eden bu ülkelerin u

Emekliye Müjde! Emekli Hesaplarınızı Kontrol Edin! 100.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek Emekliye Müjde! Emekli Hesaplarınızı Kontrol Edin! 100.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek
Fransa, Yunanistan ve Avusturya, dün yapılan AB liderler Zirvesi'nde Türkiye ile ilgili alınması gereken yaptırım kararıyla ilgili baskısını artırmıştı. Türkiye'ye yaptırım kararının uygulanmayacağı belirtilen sonuç bildirisine itiraz eden bu ülkelerin uğraşları nedeniyle bildiri saatlerce yayımlanamamıştı. Nihayet yayımlanan sonuç bildirisinde bu ülkelerin baskılarına rağmen Türkiye'ye yaptırım kararı yer almamış, ancak TPAO yetkililerine uygulanacak yaptırımların genişletileceği kaydedilmişti.


Tek taraflı tutum utanç verici!


Türkiye Dışişleri Bakanlığı da zirvenin gündemine, bu ülkelerin dayatmaları sonucu Türkiye'ye uygulanabilecek yaptırım konusunun ele alınmasını şiddetle kınadı. Yunanistan, Fransa ve Avusturya'nın baskılarıyla "10 Aralık AB Zirvesi Sonuçları"na eklenen taraflı tutumun, hukuk değerleriyle bağdaşmadığı kaydedildi. Açıklamada, dönem başkanının da içinde bulunduğu birçok AB ülkesinin Türkiye'ye karşı pozitif bir politika izlemeye çalıştığı hatırlatıldı. Bazı ülkelerin baskıları soncunda da AB ve Türkiye'nin, yıllardır içinde bulundukları kısır döngünün devamına katkı sağlandığı ifade edildi.Doğu Akdeniz bölgesinde Yunanistan'ın sürekli olarak agresif bir tutum sergilediği ve Türkiye ile KKTC'nin olumlu diyalogları sürdürme çabasında olduğu vurgulandı. AB Liderler Zirvesi'ndeki alınan tutumun, Kıbrıs Türklerinin bölgedeki haklarının görmezden gelindiği ve Rum kesiminin dayatmalarına mahkum kalındığını gösterdiği belirtildi.

AB için yüz kızartıcı!


Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'deki göçmenleri geri püskürtme çabalarına bir AB kuruluşu olan Frontex'in de katılmasının, Avrupa için utanç verici olduğu kaydedildi. Göç olaylarını yönetmek için daha sorumlu davranılması gerektiği ve Frontex'in de dahil olduğu insanlık dışı faaliyetlerin, uluslararası kamuoyu tarafından kınandığı hatırlatıldı.