Kahve içmeyi çok seviyoruz ama kahvenin dişlerde oluşturduğu lekelerden rahatsız oluyoruz değil mi? İşte Dişte oluşan kahve lekelerini önlemek ve yok etmek için ipuçları…

Uzmanlara göre kıyafetlerinizi veya ellerinizi lekeleyebilecek her şey dişlerinizde de iz bırakabilir. Bu tür şeyler genellikle çay, kahve, soda, çilek, soya ve domates sosu, beyaz ve kırmızı şarap, meyve suları ve benzeridir. Kahve söz konusu olduğunda, diş minesine yapışma özelliğine sahip polifenoller içerir. İronik olarak, bu polifenoller dişlerinizi asitlerden korur ve kahveye özlediğiniz karmaşık tatları verir. Bu nedenle kahve lekelerinden kurtulmak için en iyi fikir, diş minenizle temas eden polifenol miktarını sınırlamaktır. Bu makalede, dişte oluşan kahve lekeleri nasıl önlenir sorusuna cevap vereceğiz.

Yüksek yağlı hayvan sütü ile yapılmış kahve için

Hayvan sütü, polifenolleri bağlamada başarılı olan proteinler içerir, en azından içecek midenize girdiğinde. Sütün yağı ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi bağlama etkisi sağlayabilir. Soya sütü veya benzeri ürünlerle yapılmış kahve içerseniz, bağlayıcı bir etki görmezsiniz.

diste-olusan-kahve-lekeleri-nasil-yok-edilir-2

Kahveyi pipetle için

Kahvenizi pipetle içerek kahvenin dişlerinizle temasını en aza indirebilirsiniz. Pipet kullanmak dişlerinize dokunan kahve miktarını azaltacak ve böylece dişlerinizi lekelenmeye karşı koruyacaktır. Sıcak bir içeceği pipetle içmek aptalca görünüyorsa, en azından yalnızken veya buzlu kahvenizin tadını çıkarırken kullanabilirsiniz.

Arada su için

Bir fincan kahve içerken, her yudum arasında biraz su içmeye devam edebilirsiniz. Su sağlığınız için faydalıdır ve bunu yapmak dişlerinizdeki kahve lekelerini orada ve sonra yıkamanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, kahveniz daha uzun süre dayanacak ve her yudumu taze bir tatla alacaksınız.

Hemen fırçalayın

Kahve diş minesine ne kadar uzun süre oturursa, lekeleri o kadar yoğun olur. Bu nedenle, çantanızda her zaman bir diş macunu ve diş fırçası bulundurmanız daha iyidir. Her kahve molasından sonra dişlerinizi tazeleyebilirsiniz. Piyasada içinde diş macunu bulunan tek kullanımlık diş fırçaları da mevcuttur.

diste-olusan-kahve-lekeleri-nasil-yok-edilir-3

Diş ipi kullanın

Dişlerinizi düzenli olarak diş ipi ile temizleyin. Dişlerinizi diş ipi ile temizlemezseniz, dişlerinizde lekeleri çekecek plaklar oluşur. Böylece dişlerinizi düzenli olarak diş ipi kullanarak plak oluşumunu azaltırsanız minimum düzeyde leke alırsınız. Dişleri diş ipi kullanmamak, düzenli ve düzgün bir şekilde fırçalasanız bile dişlerde lekelenmelere yol açacaktır.

Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır? Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır?

Sağlıklı diş beyazlatma ürünleri kullanın

Diş beyazlatma ürünleri kullanın. Piyasada çok sayıda diş beyazlatıcı ağız gargarası ve diş macunu bulunmaktadır. Gün içinde sık sık kahve içiyorsanız bu özel ürünleri alın ve kullanın. Diş lekelerini tedavi etmek ve önlemek için özel olarak tasarlanmış şekersiz sakızlar da mevcuttur. Bu sakızları çiğnemek, ağzınızı nemli, temiz ve taze tutmanıza yardımcı olacak tükürük üretecektir.

Profesyonel beyazlatma deneyin

Zaman zaman dişlerinizi beyazlatmak için diş hekimine gidin. Dişlerde kahve lekesi oluşmasını önlemek, piyasada bulunan OTC veya profesyonel diş beyazlatma ürünleri kullanılarak yapılabilir. Bu ürünleri değişen fiyat ve güçlerde bulacaksınız. En güzeli de evde bu beyazlatma ürünlerini kullanarak dişlerinizi kolayca beyazlatabilmenizdir. Dişlerinizi profesyonelce beyazlatın. Diş hekiminiz size en iyi diş beyazlatma tedavisini bir beyazlatma maddesi veya muayenehanede yapılan bir tedavi ile verebilir. Sizin için en iyi diş beyazlatıcıyı seçecek, bu size üstün renk stabilitesi sağlayacak ve bu da daha uzun süre dayanacaktır.