Diyanet açıkladı: Camilerde bayram namazı kılınacak mı? 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, camilerde bayram namazının kılınmasına yönelik hazırlıkların yapıldığını dile getirdi. 

Güncel 30.04.2021 - 16:34 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Camilerde bayram namazı kılınacak mı? sorusuna yanıt Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan geldi. 

Türkiye'de Ramazan ayının başlarında kısmi kapanma uygulamasına geçildi. Fakat vaka sayılarında beklenen düşüşün sağlanamaması üzerine tam kapanma uygulaması başlatıldı. Dün başlayan tam kapanma süreci 17 Mayıs Pazartesi günü noktalanacak. Yani 13 Mayıs-15 tarihleri arasındaki Ramazan Bayramı'nda da tam kapanma uygulanacak. Peki camilerde bayram namazı kılınabilecek mi?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bayram namazının kısa bir namaz olduğuna dikkat çekti. Camilerde bayram namazının kılınmasına yönelik gerekli hazırlıkların yapıldığını belirten Erbaş, vatandaşların camilere namaz vakti gelmeleri, hemen bayram namazını kılmaları ve dua etmelerinin ardından camiyi terk etmeleri durumunda herhangi bir sorunla karşılaşılacağını düşünmediğini dile getirdi. 

Bayram namazı için hangi önlemlerin alınması bekleniyor?

Vatandaşlardan konutlarına en yakın mesafede bulunan camilere yaya olarak gitmeleri istenecek. Bayram namazı için camiye gelenlerin maske takmaları ve kendilerine ait seccadeye sahip olmaları gerekecek. Bayram namazında fiziki mesafe kuralına riayet edilmesi sağlanacak. Bayram namazının ardından vatandaşların tedbirlere uygun bir biçimde camiden ayrılmaları gerekli olacak. 

Tam kapanmada bütün camiler açık!

Erbaş, daha önce yaptığı bir açıklamada, tam kapanma döneminde bütün camilerin açık olacağını söylemişti. Cemaatle namaz kılınabileceğini aktaran Erbaş, koronavirüsle mücadele dâhilinde daha önce de kapanma tedbirlerinin uygulandığına, camilerin açık tutulduğuna ve namaz kılınabildiğine dikkat çekmişti. Erbaş, sadece teravih namazının camilerde kılınmasına izin verilmediğini belirterek, vaka sayılarında beklenen düşüşün sağlanması durumunda söz konusu namazın camilerde kılınabileceğini ancak henüz hiçbir şeyin belli olmadığını dile getirmişti. 

Camilerin tamamen açık olduğunu kaydeden Erbaş, vatandaşların Cuma namazını kılabildiklerini ifade etmişti. Erbaş, tam kapanma döneminde vatandaşların tedbirlere mutlaka uymaları gerektiğini belirterek, komşu ziyaretleri ile akraba ziyaretlerinden artık vazgeçilmesi gerektiğini aktarmıştı. 

Soylu: Mahallenizdeki camiye gidebilirsiniz!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuya ilişkin yaptığı bir açıklamada, tam kapanma döneminde vatandaşların kendi ikamet ettikleri mahallelerde bulunan camilere namaz kılmak üzere gidebileceklerini söylemişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@