Ramazan ayı başlıyor. 11 ayın sultanı gelirken vatandaşlar da birçok sorunun yanıtını arama motorunda araştırmaya başladı. 2022 yılının ilk sahuru bu gece yapılacak ve 1 Nisan 2 Nisan cumartesi günü de ilk oruç tutulacak. Peki, Ramazan orucuna niyet nasıl edilir? Ramazan'da Sahurda ezan bitene kadar bir şeyler yenir, su içilir mi?

Gözden kaçırmayın

Sadece Arkadaşız Dizisi Konusu Ne? Sadece Arkadaşız Dizisi Oyuncu Kadrosunda Kim Var, Nerede ve Ne Zaman Yayınlanacak? Sadece Arkadaşız Dizisi Konusu Ne? Sadece Arkadaşız Dizisi Oyuncu Kadrosunda Kim Var, Nerede ve Ne Zaman Yayınlanacak?

Müslüman aleminin heyecanla beklediği mübarek Ramazan ayında ilk sahur bu gece yapılacak. Ramazan ayını hakkı ile geçirmek isteyen Müslümanlar şimdiden oruç ve sahurla ilgili araştırmalarına başladı. Sahura kalkmadan oruç tutulur mu bir gün oruç tutmak için nasıl niyet edilir, ezan okunurken su içilir mi gibi soruların yanıtı bugün en çok araştırılan sorular arasında bulunuyor. Peki, Ramazan'da Sahurda ezan bitene kadar bir şeyler yenir mi?

Ramazan orucuna nasıl niyet edilir?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç ibadetini yerine getirmek isteyenler ilk kez oruç tutacaklar arama motorunda bazı sorulara cevap aramaya başladı. Ramazan orucuna nasıl niyet edilir sorusu da Bunlardan biri. Nefsini terbiye etmek isteyenler oruca niyet için araştırmalar yapıyor. Ramazan orucuna niyet için, “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü orucu tutmaya” denmesi gerekiyor. Sahura kalkmadan oruç tutmak isteyenlerin ise Niyet ettim yarınki orucu tutmaya demesi gerekiyor. Ayrıca dikkat edilmesi gereken şeyi Ramazan ayında her Oruç için ayrı ayrı niyet edilmesi.

Niyet etmeden sahur yapmadan oruç kabul olur mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı herkesin Merak ettiği sahursuz oruç kabul olur mu sorusuna da cevap verdi. Özellikle sahur yapmadan niyet etmeden oruç tutmak mümkün mü sorusu en çok merak edilenler arasında. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde niyet etmenin orucun şartlarından biri olduğu bildirildi. Yani niyetsiz tutulan oruç kabul olmuyor. Sahura kalkmak da oruç için niyet etmek olarak kabul ediliyor.

Sahurda ezan bitene kadar yenir içilir mi?

Ramazan imsakiyesi içerisinde yer alan imsak vakti oruca başlama vaktini temsil ediyor. Yani aynı zamanda imsak vakti gecenin sona erdiğini artık günün başladığını gösteriyor. İmsak vaktinin başlaması ile birlikte sabah ezanı okunuyor. Bu nedenle ezanın başlaması ile beraber yeme içmeyi terk etmek gerekiyor. Ezan başladığı sırada ağızda lokma varsa götürmesi kabul ediliyor Ancak bunu bile bile yemeye içmeye devam etmek kabul olmuyor.