Sosyal medyada Türkiye'nin özeti olarak yorumlanan Diyanet skandalı aynı yemekhanede aynı yemeğin işçilere zamlı olup müfettişlere ve müdürlere indirimli olması ile yaşandı.

Yaşanılan ilginç skandalda Diyanet yemekhanesinde ücretlerin personelin kademesine göre değiştiği belirtilirken işçinin ise müdürlerden daha pahalıya yemek yediği ortaya çıktı. 

Ali Erbaş’tan başlayarak tüm Diyanet personelinden daha pahalıya yemek yediği öğrenilen işçiler günün haberi oldular.

Akıllara Millet Meclisi lokantalarının "halkın vekili" olanlara sunduğu ucuz yemekleri ve bunun yanı sıra "halkın aslının" aynı yemekler, aynı gıda için ödediği fahiş fiyatları, altında ezildiği zamları getiren diyanet uygulaması gündem oldu.

Meclis'in lokantasında güncel fiyatlar bir hayli düşük - Haberlobi - Bugün dünyayı okuyun

Diyanet'in yemekhanesinde ücretler personelin kademesine göre değiştiğini öğrenip gündeme taşıyan Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dahil olmak üzere başkan yardımcıları ve genel müdürler, yemek ücreti olarak 12 lira 25 kuruş ödüyor. Aynı yemekğin ücreti, daire başkanları için 10 lirayken, daimi işçi kadrosundaki temizlik ve güvenlik personeli için ise 15 lira olarak hesaplanıyor.

Yemekhane Yönetim Kurulu’nun kararına göre, güvenlik ve temizlik personeli gibi daimi işçi statüsünde bulunan işçilerin, Erbaş’tan başlayarak tüm Diyanet personelinden daha pahalıya yemek yediği ortaya çıkınca sorular da başladı.

Ali Erbaş: Korkumuzdan yeni araba alamıyoruz

Güvenlik ve temizlik personelinin yemekhanede bir öğün için ödediği ücret, 2022’de 11 liradan 15 liraya yükseldi ve bu işçiler 2022’nin ilk 6 ayında her gün bu ücreti ödedi.

Ancak bunun yanında kamuoyunda Mercedes'i ile anılan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise, yardımcıları ve genel müdürlerin yer aldığı, göstergesi 4800’den yüksek olan tüm personel ile birlikte, 2022 başından itibaren yemek için 12 lira 25 kuruş ödüyor.

Daire başkanlarının ise yemek için sadece 10 lira verdiği görüldü.

BİTMEDİ

Diyanet İşleri Başkanı: 11 yaşındaki arabaya biniyorum. Korkumuzdan yeni araba alamıyoruz

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

Bu arada müfettişlerin, Diyanet İşleri uzmanlarının ödediği ücret 9 lira 40 kuruşken, şube müdürleri, bilgisayar programcılarının ödediği ücret ise 9 lira.

Bitmedi, ilginç uygulamada Döner Sermaye İşletme Müdürü, başkanlık müşaviri, hukuk müşaviri, mühendisler, daire doktorları da yemek ücreti olarak 10 lira veriyor.

Daha da ilginç olanı ise İşçiler', “İdare, işçi haklarını gözetmiyor” derken konunun iletildiği bir Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı’nın ise “İşçiler benden pahalıya mı yiyor?” dediği öğrenildi.