Seçim çalışmaları başlarken en dikkat çeken çağrı Diyanet'ten geldi. "Büyük kazanımlar elde ettik" diyerek AKP iktidarının seçim çalışmasına katılan Diyanet'in kullandığı ifadeler sosyal medyayı ayağa kaldırdı.

Son zamanda yaşanan skandallar ve yolsuzluklar ile muhafazakar seçmeni kaybeden AKP iktidarı seçim çalışmalarında hız verirken Diyanet'ten gelen seçim talimatı şaşkınlık yarattı.

Diyanet İşleri Başkanlığının müftülerle yaptığı rutin toplantıda müftülere, “Seçime dokuz ay kaldı. Herkes sahaya insin, çalışma yapsın. Kazanırsak hep beraber kazanırız, kaybedersek hep beraber kaybederiz. Ev ev gezin.” talimatı verdiği haberi gerginliğe sebep olurken kullanılan ifadeler de ayrıca tartışma yarattı.

Ensar Vakfı'nın sponsor olduğu Diyanet'in Başkanı: Kıyamet çocuk istismarından kopacak! | soL haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın aynı toplantıda, “Büyük kazanımlar elde ettik. Bu kazanımları önümüzdeki seçimde kaybetmemeliyiz.” sözlerini kullandığı iddiası sosyal medyada, Diyanet'in son dönemde özellikle "eğitim" alanındaki payı ve tarikatlar ve vakıflar ile olan ilişkisini gündeme getirerek tepki topladı.

Alışıldığı ve rutin olduğu üzere 41. İl Müftüleri İstişare Toplantısı Haziran 2022’de gerçekleştikten sonra toplantının üzerinden henüz iki ay geçmişken, il müftülerinin, geçtiğimiz hafta Ankara’ya çağrılması dikkat çekmişti ki, “Gündemsiz” ve “acele” şekilde 15 Ağustos’ta yapılan ve bir gün süren toplantı sonrası ortaya çıkan iddialar ve tartışmalar günün önemli başlıklarından oldu.

Mehmet Ali Şahin: Diyanet İşleri Başkanı, makamına deveyle mi gitsin?

Dünya'daki En Tehlikeli Yollar Açıklandı Bayburt İle Dalga Geçenler Şoku Yaşadı! Bu Yollar Gerçek! Dünya'daki En Tehlikeli Yollar Açıklandı Bayburt İle Dalga Geçenler Şoku Yaşadı! Bu Yollar Gerçek!

Bu arada önceki toplantılardan farklı olarak basına açık bölüm ve toplantı sonuç bildirgesi yer almaması ve basına bilgi geçilmemesi şüphe uyandırırken “Konuşulanlardan biri dahi sızarsa hepiniz sorumlusunuz.” denildiği bilgisi yazılı basına sızdı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, toplantının ana gündemini yaklaşan seçimler oluştururken iddiaya göre müftülere, “Seçime dokuz ay kaldı. Herkes sahaya insin, çalışma yapsın. Kazanırsak hep beraber kazanırız, kaybedersek hep beraber kaybederiz. Ev ev gezin.” talimatı verilirken Başkan Ali Erbaş’ın ise “Büyük kazanımlar elde ettik. Bu kazanımları önümüzdeki seçimde kaybetmemeliyiz.” dediği belirtildi.

Ali Erbaş: Korkumuzdan yeni araba alamıyoruz