Türkiye Diyanet Vakfı Taliban Yönetiminde olan Afganistan'ın başkenti Kabil'de ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımında bulundu.

Türk diyanet Vakfı’nın Kabil'de düzenlediği yardım törenine Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihat Erginay ve Taliban Yönetiminin Doğal Afet Bakanı Gulam Gavs Nasıri katıldı.

Bilindiği üzere özellikle batı dünyası, Taliban yönetimine karşı durup gerici ve baskıcı tutumlarına karşı uyarıda bulunmuştu. İlk icraati kadınlara kısıtlama olan Taliban yönetimi ise batıyı aldığı bu kararda ve yorumlarında haksız çıkartmamıştı.

83d633135fa1363d9af78ad2d7f977f4_XL-1

Taliban yönetimi devralınca Afganistan'a yönelik uluslararası yardımlar sona ererken, ilk olarak ABD Afganistan Merkez Bankasının yaklaşık 10 milyar dolarlık rezervini de dondurmuş sonrasında ise Dünya Bankası da Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Merkez Bankası da Afganistan'ın uluslararası fonlara erişimini kesmişti.

Tüm bunlar olurken Türkiye ise Türk Diyanet Vakfı önderliğinde Afganistan’a giderek Taliban yönetimine ve oradaki insanlara yardım etti. Büyükelçi Cihat Erginay, yaptığı konuşmada, söz konusu yardımların ilk olmadığını belirtirken TİKA ve AFAD gibi Türk kurumlarının daha önce de ülkenin farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahibi Afgan ailelere gerçekleştirdiği yardımları hatırlattı.

tdvden_afganistandaki_savas_magduru_ailelere_yardim

"Türkiye'nin ve Türk insanının Afgan halkına bağlılığı tamdır. Geçmişte de göstermiştir. Tarihte de göstermiştir. Şimdi de Afganistan'ın zor durumunda bu yardımlarımızı yapmak bizim insani görevimizdir. Biz aynı zamanda sadece Türkiye olarak değil, uluslararası topluma da bu yardımları artırmasını, devam ettirmesini telkin ve teşvik ediyoruz. Bunu yapmaya da devam edeceğiz" Diyen Erginay’a Taliban Yönetiminin Doğal Afet Bakanı teşekkür ederek yardımların devamını ve sürekliliğini istemesi dikkat çekti.

Afgan halkının yardımlara ihtiyacı olduğunu belirten Taliban Yönetimi Bakanı, Taliban'ın ülke yönetimini devralmasının ardından Afganistan'a yönelik uluslararası yardımların durmasını Afgan halkına yönelik bir insan hakkı ihlali olarak değerlendirdi.

Türkiye'de Düşük Faizle Bankalar Tarihi Kazanç Sağlarken Dünyada İse Dev Bankalar İflas İle Karşı Karşıya Kaldı! Türkiye'de Düşük Faizle Bankalar Tarihi Kazanç Sağlarken Dünyada İse Dev Bankalar İflas İle Karşı Karşıya Kaldı!

Pirinç, yağ, şeker, çay ve makarna içeren yardım kolilerinin 500'ü dağıtılırken, kalanların birkaç gün içerisinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacağı öğrenildi.

afganistan_2_1