Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dizi Haberleri

12 Kasım 2020 Perşembe 01:25:13

Son Güncelleme: 12/11/2020 01:25:34

Kuruluş Osman Ertuğrul Bey kimdir? Tamer Yiğit kaç yaşında nereli

Kuruluş Osman dizisinde Ertuğrul Bey karakterini kimin canlandırdığı geçtiğimiz sezon büyük bir heyecanla beklendi. Herkes Engin Altan Düzyatan’ın diziye dahil olmasını beklerken dizinin yeni sezonunda oyuncu kadrosuna Ertuğrul Gazi rolüne hayat vermek için Tamer Yiğit’te katıldı. Tüm bu gelişmelerin ardından Kuruluş Osman Ertuğrul Bey kimdir? Tamer Yiğit kaç yaşında nereli merak konusu oldu.

ATV’de yayınlanan ve her bölümü ile izleyiciyi ekrana kilitleyen Kuruluş Osman dizisinde Ertuğrul Bey’in ölümü sevenlerini hüzne boğdu. Hal böyle olunca Kuruluş Osman Ertuğrul Bey kimdir? Tamer Yiğit kaç yaşında nereli çok merak edildi. Biz de sizler için bu konuyu haberimizde derledik.

Mehmet Bozdağ’ın yapımını üstlendiği Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı niteliğinde ekranlara gelen Kuruluş osman 11 Kasım Salı akşamı 33. bölümüyle yayınlandı. Kuruluş Osman son bölümde Ertuğrul Bey vefat etti. Bu gelişmenin ardından Ertuğrul Gazi’nin kim olduğu, tarihte ne zaman kaç yaşında öldüğü her yerde aranmaya başladı.

Öte yandan Kuruluş Osman dizisinde Ertuğrul Bey karakterine Tamer Yiğit hayat veriyor.

Kuruluş Osman’ın Ertuğrul Bey’i Tamer Yiğit kimdir? 

Tamer Yiğit, gerçek adı; Tamer Özyiğitoğlu, 1942 Balıkesir doğumludur. Ünlü isim, İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde öğrenciyken, Ses Dergisi’nin açtığı kapak yıldızı yarışmasını birincilikle kazanarak sinemaya girdi.

1973’te yaptığı evliliğin ardından 1979’da sinemadan uzaklaşan sanatçı, 1987 yılından sonra yeniden kameraların karşısına geçerek sinema ve dizi filmlerde roller aldı. Beş film senaryosu ve sinema için yazılmış bir film romanı vardır.

Ertuğrul Gazi gerçek tarihte var mı? Ertuğrul Bey ile ilgili bilgiler

Ertuğrul Gazi, yöneticiliği döneminde aşiretinin nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli ve ihtiyatlı bir siyaset izledi. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans (İnegöl-Karacahisar-Bilecik) tekfurlarıyla daima iyi geçinip onların durumlarını ve siyasi şartları gayet iyi değerlendirerek başında bulunduğu aşiretini ve idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşattı. Ertuğrul Gazi, emri altındaki topraklarda yaşayan halk tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişiydi. Söğüt’teki Hıristiyan tebaası da Ertuğrul Gazi’yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Yurt tuttuğu bölgede huzur ve güveni sağladı. Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt’te vefat etti.

Osman Gazi 1299 yılında, merkezi Söğüt olan Osmanlı Beyliği’ni kurdu. Söğüt’te vefat eden Ertuğrul Gazi’nin, oğlu Osman Gazi tarafından yaptırılan bir türbesi bulunmaktadır.

Ertuğrul Gazi Türbesi Bilecik Söğüt ilçesinde yer almaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Dizi Haberleri

EDHO Hırsız Seko kimdir? Gerçek adı ne?

← yazdı25 Kasım 2020
Yukarı