Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun kimdir? Gerçekte kim oynuyor? Sezin Akbaşoğulları oynadığı diziler

Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun kimdir? Bu akşam Uyanış Büyük Selçuklu dizisi yeni bölümü ile ekranlarda olacak iken herkese tarihine dokunan Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun kim oynuyor ? gerçek adı nedir? Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin Zübeyde hatunu baş Hatun olarak karşımıza çıkmaya devam edecek.   Şubat ayı başında Uyanış Büyük Selçuklu dizisine dahil olan Zübeyde Hatun hakkında araştırmalar hala süregelirken, Sarayın baş hanımı olan Zübeyde Hatun hakkındaki detayları araştırdık.

Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun kimdir? Gerçekte kim oynuyor? Sezin Akbaşoğulları oynadığı diziler
Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun kimdir? Bu akşam Uyanış Büyük Selçuklu dizisi yeni bölümü ile ekranlarda olacak iken herkese tarihine dokunan Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun kim oynuyor ? gerçek adı nedir? Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin Zübeyde hatunu baş Hatun olarak karşımıza çıkmaya devam edecek.  Şubat ayı başında Uyanış Büyük Selçuklu dizisine dahil olan Zübeyde Hatun hakkında araştırmalar hala süregelirken, Sarayın baş hanımı olan Zübeyde Hatun hakkındaki detayları araştırdık. Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun kimdir sorusu çok araştırılmaya başlandı . Peki Zübeyde Hatun tarihte var mıydı?  Selçuklu Devleti'nde Zübeyde Hatun babası kimdi ? İşte Zübeyde Hatun hakkında hayatı ve Tüm detayları

Uyanış Büyük Selçuklu Devleti'nde terken Hatun yerine baş Hatun olarak diziye dahil olan karakter Zübeyde Hatun olurken,  Zübeyde Hatun karakterini kim canlandırıyor sorusunun yanıtı olarak da size söyleyeceğimiz kişi Sezin akbaşoğulları olmakta. Biz bu haberimizde sizler için başrollerinde Buğra Gülsoy Ekin Koç ve Hatice şendil'in oynadığı Uyanış Büyük Selçuklu dizisi Zübeyde hatunu kimdir? ve Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun kim oynuyor ? gerçek adı nedir?  gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hanım kimdir? Selçuklu Devleti'nin baş hatunu Zübeyde Hanım'ın tanıyalım

Tarihten de bileceğiniz üzere Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde de karşımıza çıkan isim Zübeyde Hanım, Terken Hatun dan sonra baş Hatun olarak seçilen isim iken Melikşah'ın emriyle Oraya girmeye hak kazanan Zübeyde Hatun Sultan Melikşah'ın ilk eşi olarak tarihte bilinmektedir

Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde hanımı kim canlandırıyor Sezin Akbaşoğulları kimdir


Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin baş hatunu Zübeyde Hatun karakteriyle karşımıza çıkan isim Sezin akbaşoğulları olmakta iken daha önceden kırmızı odada da karşımıza çıkan Sezin akbaşoğulları 1981 yılı doğumlu ve izmirlidir . Tiyatro bölümü mezunu olan Sezin akbaşoğulları nı birçok dizi ve film yapımlarında gördük. Öte yandan tiyatro ile çok ünlenen Sezin akbaşoğulları kırmızı oda'nın hediyesi olarak bilinmekteydi.

Zübeyde Hanım tarihte kimdir?


Zübeyde Hatun (ö. 1099, Rey), Büyük Selçuklu İmparatorluğu Sultanı Melikşah'ın eşi, Berkyaruk'un annesidir.

Babası Çağrı Bey'in oğlu Emir Yakuti'dir. Sultan Melikşah ile evlendi. Kocası Melikşah üzerinde etkiliydi.1081 yılında Berkyaruk'u dünyaya getirdi. Oğlu Berkyaruk Selçuklu Sultanı olunca bir süre sonra kayınbiraderi Tacüddevle Tutuş isyan etti. Berkyaruk'un isyanı bastırıp amcasını öldürmesi üzerine annesini yanına getirmek istedi ancak veziri Müeyyidülmülk buna karşı çıktı. Zübeyde Hatun, Müeyyidülmülk'ün karşı çıktığını öğrenince Fahrülmülk'ün de kışkırtmalarıyla vezire kin beslemeye başladı. Bu durum neticesinde Müeyyidülmülk azledilerek yerine kardeşi Fahrülmülk vezirliğe getirildi. Vezirlikten azledilen Müeyyidülmülk'ün Zübeyde Hatun'a karşı intikam duyguları kabardı. Müeyyidülmülk'ün teşvikiyle isyan edip sultanlığını ilan edenMuhammed Tapar Müeyyidülmülk'ü vezirliğe getirdi. Muhammed Tapar, Rey şehrine geldiğinde Zübeyde Hatun'da oradaydı. Müeyyidülmülk Zübeyde Hatun'u önce hapsetti ardından da öldürttü.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER