Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bir saniye duraklayın ve en son ne zaman temizlediğinizi hatırlamaya çalışın. Tuşlarını hızlıca silmekten bahsetmiyoruz, gerçek bir temizlikten bahsediyoruz. Muhtemelen çok uzun zaman önce. Peki dizüstü bilgisayarınızı nasıl temizlersiniz? İşte işinizi kolaylaştıracak ipuçları…

Dizüstü bilgisayarınız evinizdeki en mikroplu yerlerden biridir ve bazı raporlara göre dizüstü bilgisayarlarda ve daha özel olarak dizüstü bilgisayarınıza takılı klavyede klozet kapağından daha fazla mikrop vardır. Ve en son ne zaman birkaç saatinizi klozet kapağınızın her yerine parmaklarınızla vurarak geçirdiğinizi hatırlıyor musunuz? Bunu akılda tutarak, size dizüstü bilgisayarınızı nasıl temiz hale getireceğinizi anlatacağız. İşte Dizüstü bilgisayarınızı temizleme yolları…

Bu temizlik işi için ihtiyacınız olacak

Mikrofiber bezler – düz dokuma mikrofiber bez kullanacağımız ekran dışında her şey için normal dokuma mikrofiber bez (doku bir havluya benzer) kullanacağı.

Gözden kaçırmayın

Cedi Osman ile Ebru Şahin Nişanlandı! Ebru Şahin ile Cedi Osman Ne Zaman Evleniyor? Cedi Osman ile Ebru Şahin Nişanlandı! Ebru Şahin ile Cedi Osman Ne Zaman Evleniyor?

Hafif bulaşık deterjanı - aerosol spreyler, çözücüler, aşındırıcılar.

Damıtılmış su – alkol veya amonyak çözeltileri cilaya zarar verebileceğinden dizüstü bilgisayarınızın ekranında kullanmanız gereken TEK sıvı budur. Damıtılmış su herhangi bir iz bırakmayacağından, normal musluk suyu yerine damıtılmış su kullanıyoruz - ancak musluk suyu da iyi çalışacaktır.

Sıkıştırılmış Hava - sandviçlerden, granola barlardan, tahıl gevreklerinden, gece yarısı poutinden ve gevrek atıştırmalık karışımından gelen tüm kırıntıları püskürtmek için. Ve neredeyse ölü deri hücrelerinden, tozdan, tırnaklardan ve benzerlerinden.

Opsiyonel temizleme swabı:

Alkol Sürtünme – bu yalnızca klavyede kullanılır ancak çabuk kuruduğu için süper etkilidir. Parmak yağlarıyla mücadele için harikadır. Bulaşık deterjanı ve su işe yarıyor ama bu elinizin altındaysa neden kullanmıyorsunuz?

Boru Temizleyici – herhangi bir bağlantı noktasını veya havalandırma deliğini temizlemek için.

dizustu-bilgisayarinizi-nasil-temizlersiniz

Başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Başlamadan önce, dizüstü bilgisayarımızı temizlerken hatırlamamız gereken yapılması ve yapılmaması gerekenlerden bahsedelim.

Dizüstü bilgisayarınızı tamamen kapatın ve tüm bağlantı noktalarından her şeyi çıkardığınızdan emin olun. Neden herhangi bir şeyi riske atalım?

Doğrudan bilgisayarınıza herhangi bir şey PÜSKÜRTMEYİN. Bu, dış kısım için bile geçerli – oradaki şeyleri karıştırmak için ne kadar az nem gerektiğine şaşıracaksınız.

Kullanım kılavuzunu okuyun. Genellikle kullanım kılavuzunda her zaman bakım talimatları vardır ve sizinkini yanlış yerleştirdiyseniz, üreticinin web sitesine bakın.

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız dizüstü bilgisayarınızın tuşlarını çıkarmayın.

Dizüstü bilgisayarınızda varsa fan havalandırmanızı temizlediğinizden emin olun. Bunlar zamanla oldukça tıkanabilir ve dizüstü bilgisayarınıza hava giremezse veya çıkamazsa aşırı ısınmaya neden olabilir.

Notebook temizliği nasıl yapılır?

Dış taraf

1 bardak saf su ve bir damla bulaşık deterjanından oluşan basit bir solüsyonu çırpın - normal dokuma mikrofiber bezinizi bu solüsyona batırın ve nemli kuruyana kadar sıkın. Mümkün olduğunca az sıvı kullanmalısınız. Ardından, açıklıklarda veya bağlantı noktalarında nem olmamasına dikkat ederek dizüstü bilgisayarın dış kasasını silmek için bu bezi kullanın. Basit bir "s" deseni kullan ve kalan nemi hızla parlatmak için bezin kuru bir kısmını kullanın. Bunu dış yüzeyin üstünde ve altında yapın.

Klavye

Bu temizlik için anahtarları çıkarmayın, tavsiye etmiyoruz. Basınçlı hava yeterli olacaktır ve gerçekten tuşların altına girmeniz gerekiyorsa, kalıntıları temizlemek için bir temizleme diş fırçası (elbette kuru) kullanabilirsiniz. Bunu yaparsanız, pisliklerin klavyeye geri düşmemesi için dizüstü bilgisayarı dikey olarak tutun.

Pisliklerin düz bir yüzeye düşmesine izin vermek için (açık) dizüstü bilgisayarınızı hafif bir açıyla yatırın. Basınçlı hava kutusunu çıkarın ve klavyeyi çevirdiğiniz yönde yukarıdan aşağıya doğru çalışarak kısa patlamalar yapmaya başlayın. Bir sürü kırıntı göreceksiniz ve diğer şeyler (yukarıya bakın) düşmeye başlayacak. Tüm kalıntılar bittiğinde, isterseniz aynı bulaşık deterjanı ve damıtılmış su karışımını kullanabilirsiniz, ya da SÜPER hızlı kuruduğu ve bulaşık deterjanı kadar etkili olduğu için bu görev için ovalama alkolü önerebiliriz. Yağlı kalıntı olan tuşları temizlemek için, normal bir mikrofiber bezin köşesini düz ovalama alkolü veya bu sabun ve su karışımıyla hafifçe nemlendirin, çok iyi sıkın ve kenarları almayı unutmadan tuşları dikkatlice silin. Bölümlerde çalışmak, ve her alanı kurutmak için bezin kuru bir bölümünü kullanın. Geride nem kalmayacak!

İzleme Paneli

İzleme paneli ve çevresindeki alanlar için, normal bir mikrofiber beze uygulanan bulaşık deterjanı ve damıtılmış su karışımını iyice sıkarak kullanabilirsiniz. Bölgeyi bezin nemli kısmıyla silerek ve bezin kuru bir kısmıyla hızla kurulayarak bölümler halinde çalışın.

Ekran

Ekranı temizlemek için tek ihtiyacınız olan yumuşak, düz dokuma bir mikrofiber bez ve gerçekten bu kadar! Pahalı ekran temizleyicilerine ihtiyacınız yok. Düz dokuma bir bez herhangi bir kalıntıya tutunamaz, bu nedenle herhangi bir çizik için endişelenmenize gerek yoktur. Bölümler halinde çalışın ve inatçı noktaları nazikçe parlatmak için bezle kaplı işaret parmağınızı kullanın. Ekranınız güzel ve temiz çıkmalıdır.

Herhangi bir nedenle ekranınızda kuru bir bezle çıkarılamayan bir şey varsa, düz dokuma bezinizin en küçük köşesini suyla ıslatın, yapışkan noktayı hızlıca silin ve kuru bir bezle parlatın

Kısa not: Musluk suyu iyidir, damıtılmış daha iyidir. Eczaneden veya bakkaldan bir şişe alabilirsiniz - pahalı değil. Esasen ondan çıkarılan tüm mineralleri içeren sudur.