Doğal gaz ve elektrik faturalarına ilişkin flaş erteleme kararı!

Türkiye'de doğal gaz ve elektrik faturalarının son ödeme tarihlerinin tam kapanmadan sonra başlamasına yönelik karar alındı. 

Ekonomi 29.04.2021 - 15:38 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Vaka sayılarını düşürmeyi ve koronavirüsü kontrol altında tutmayı hedefleyen Türkiye'de bugün saat 19.00'da tam kapanma başlıyor. 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edecek olan tam kapanma sürecinde bazı istisnalar dışında bütün iş kollarında faaliyetlere ara verildi. Vatandaşların söz konusu süreçte mağduriyet yaşamalarının önüne geçmek için doğal ve elektrik faturalarına ilişkin flaş bir karar alındı. Söz konusu faturaların son ödeme tarihlerinin, tam kapanma sürecinin sona ermesinin ardından başlayacağı ifade edildi. Bu karar sayesinde vatandaşlar bir nebze de olsa rahat bir nefes aldı.

Elektrik kesintisi gerçekleştirilmeyecek

Tam kapanma sürecinde ticarethanelerin ve konutların aylık 2 bin TL'yi geçen ve ödenmemiş faturaları sebebiyle elektrik kesintisi gerçekleştirilmeyecek. 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ödeme imkânına sahip olmayan vatandaşların konutları için borç kaynaklı kesinti gerçekleştirilemeyecek. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge dâhilinde faaliyetleri durdurulan iş yerleri için de borç kaynaklı kesinti yapılmasına izin verilmeyecek. 

Tam kapanma sürecinde alınan yeni tedbirler şöyle:

Mecburi olmadığı sürece elektrik kesintisi gerçekleştirilmeyecek. 

Doğal gaz ve elektrik sayaç okuma işlemleri sürdürülecek. 

Arızalara derhal gereken müdahale yapılacak. 

Vatandaşların gereksinimlerini yerine getirmek amacıyla müşteri hizmetleri merkezleri dönüşümlü mesai yapacak. 

Enerjisa: Elektrik hizmetleri aralıksız sürecek!

Enerjisa Enerji tarafından yapılan açıklamada, tam kapanma döneminde elektrik hizmetlerinin aralıksız şekilde sürdürülebilmesi ve vatandaşların işlemlerini rahatlıkla halledebilmeleri amacıyla çok sayıda önlem alındığı ifade edildi. Tam kapanma döneminde küçük işletmelerde ve konutlarda borç nedeniyle elektrik kesintisi yapılamayacağı belirtildi. 

Son ödeme tarihleri ertelendi!

Bu dönemde faturaların çıkarılacağı ama vatandaşların mağdur edilmemesi için küçük işletmelere ve konutlara yönelik son ödeme tarihlerinin tam kapanma döneminden sonraki günlere tekabül edeceği kaydedildi. Vatandaşların tam kapanma döneminde işlemlerini Enerjisa Mobil uygulaması, internet sitesi veya e-Devlet üzerinden online olarak gerçekleştirebilecekleri aktarıldı. Çağrı merkezlerinin de kesintisiz şekilde faaliyet göstereceği bildirildi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@