Doğu Kudüs'te gerginlik sürüyor: İsrail polisi, sağlık ekiplerini engelledi!

Doğu Kudüs'te sağlık çalışanlarının yaralı Filistinlilere ulaşmalarının İsrail polisi tarafından engellendiği ifade edildi. 

Dünya 24.04.2021 - 10:40 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Doğu Kudüs'te gerginlik sürüyor: İsrail polisi, sağlık ekiplerini engelledi!

Doğu Kudüs'te İsrail polisi ile Filistinliler arasında Ramazan ayında tırmanan gerginlik devam ediyor. Konuya ilişkin son açıklama Filistin Kızılayı tarafından yapıldı. Açıklamada, Doğu Kudüs'te yer alan Eski Şehir'in etrafında İsrail polisi tarafından Filistinlilere müdahale edildiği bildirildi. Müdahalenin 8 Filistinlinin yaralanmasına ve 2 Filistinlinin hastaneye kaldırılmasına neden olduğu ifade edilen açıklamada, sağlık çalışanlarının yaralı Filistinlilere ulaşmalarının İsrail polisi tarafından engellendiği kaydedildi. Açıklamada, ilk yardım görevlilerinden birinin İsrail polisi tarafından gözaltına alındığı aktarıldı. 

Atlı polislerle müdahale edildi

Mescid-i Aksa'da teravih namazının kılınmasının ardından Filistinlilerin Şam Kapısı ve etrafında bir araya geldikleri görüldü. İsrail polisi ile Filistinliler arasındaki gerilim tırmandı. Filistinlilere dağıtmak isteyen İsrail polisi, atlı polisleri ve ses bombalarını kullandı. Filistinliler de buna karşılık olarak havai fişek ve taş fırlattı. Olaylar sürerken, birkaç Filistinlinin İsrail polisi tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. 

Protesto gösterisi gerçekleştirildi

Zeytindağı ve İseviye Mahallesi'nde bulunan Filistinliler, Şam Kapısı ve etrafında meydana gelen çatışmaların ardından protesto gösterisi gerçekleştirdi. İsrail polisi tarafından söz konusu göstericilere de müdahalede bulunuldu. 

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği: Uzak durun!

Doğu Kudüs'te İsrail polisi ile Filistinliler arasındaki çatışmalara ilişkin açıklamada bulunan ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) İsrail Büyükelçiliği, söz konusu çatışmaların ciddi derecede arttığını bildirdi. Açıklamada, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) vatandaşlarına olay yerinden uzak durmaları için uyarıda bulunuldu. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) vatandaşlarından ihtiyatlı olmaları, güvenliklerine dikkat etmeleri ve çatışmaların gerçekleştiği bölgelerden kaçınmaları istendi. 

Filistinlilerin oturmalarına izin verilmiyor

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte İsrail polisi tarafından Şam Kapısı'nın önünde bulunan oturma yerlerine barikatlar yerleştirilmişti. Filistinlilerin teravih namazının ardından burada oturmalarına müsaade edilmemişti. Filistinliler, Ramazan ayının başlangıcından beri teravih namazı kılmalarının ardından Şam Kapısı'nda bir araya geliyor. İsrail polisi tarafından da söz konusu Filistinlilere sık sık müdahalede bulunuluyor. 

En az 100 Filistinli yaralanmıştı

Doğu Kudüs'te Filistinliler ile İsrail polisi arasında 22 Nisan Perşembe günü akşam saatlerinde şiddetli bir çatışma yaşanmıştı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Filistin Kızılayı, bu çatışmalar nedeniyle en az 100 Filistinlinin yaralandığını bildirmişti. İsrail polisi de 20 polis memurunun söz konusu çatışmalar sırasında yaralandığını duyurmuştu.

Çatışmalar nasıl başlamıştı?

Ramazan ayında oruçlarını Şam Kapısı'nın merdivenlerinde açmak isteyen Filistinlilere İsrail polisi tarafından izin verilmemişti. Filistinliler, İsrail polisi tarafından iftar yapmalarına engel olmak için Şam Kapısı'nın merdivenlerine bariyerlerin konulduğunu aktarmışlardı. İsrail polisi de Filistinlilerin bu iddiasını kabul etmemişti. İsrailli polis memurları, Eski Şehir'e daha rahat yaya geçişi yapılabilmesi amacıyla bariyerlerin konulduğunu öne sürmüşlerdi. 

Aşırı sağcı Yahudiler de Filistinlilere saldırmıştı

Filistinlilerin ultra-Ortodoks Yahudileri saldırdıkları anlara ilişkin görüntülerin ortaya çıkması üzerine aşırı sağcı olan Yahudiler de harekete geçmişti. Lehava örgütü, söz konusu görüntülerin yayılmasının ardından millî onura sahip çıkılması için Yahudilere çağrıda bulunmuştu. Bu çağrı üzerine Yahudiler, Kudüs'te bulunan çok sayıda Filistinliye saldırmıştı. Yahudilerin, Araplara ölüm istediklerine dair sloganlar attıkları görülmüştü. İki taraf da taş ve şişe fırlatmış, İsrail polisi de gaz, tazyikli su ve ses bombası ile müdahale etmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@