Doğu Kudüs'te tansiyon neden yükseldi?

Doğu Kudüs'te İsrail polisi ve Filistinliler arasında çıkan çatışmaların şiddeti arttı. Söz konusu çatışmaların, en az 100 Filistinlinin yaralanmasına neden olduğu bildirildi. Peki Ramazan ayında Doğu Kudüs'te tansiyon neden yükseldi? İşte konuya ilişkin

Dünya 23.04.2021 - 15:19 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Doğu Kudüs'te bir süredir oldukça gergin bir hava hâkim. 

Filistinliler, aşırı sağcı Yahudiler ve İsrail polisi arasındaki gerginlik giderek büyüyor. Taraflar arasında dün akşam saatlerinde çatışma çıktı. Filistin Kızılayı, söz konusu çatışmaların, en az 100 Filistinlinin yaralanmasına neden olduğunu duyurdu. İsrail tarafından yapılan açıklamada, 20 polis memurunun çatışmalar esnasında yaralandığı ifade edildi. 

Çatışmaların kaynağı ne?

Filistinliler, Ramazan ayında oruçlarını Şam Kapısı'nın merdivenlerinde açmak istedi. Fakat İsrail polisi, söz konusu Filistinlilerin oruçlarını açmalarını önledi. Filistinliler, iftar yapılmasını önlemek isteyen İsrail polisi tarafından Şam Kapısı'nın merdivenlerine bariyerlerin yerleştirildiğini dile getirdiler. İsrail polisi ise bu iddiaları reddetti. Polis memurları, eski Kudüs'e yaya geçişinin daha rahat yapılabilmesi için bariyerlerin yerleştirildiğini ileri sürdü. 

Aşırı sağcı Yahudiler de ayaklandı

Öte yandan, Filistinliler tarafından ultra-Ortodoks Yahudileri saldırıldığı anlara dair görüntüler ortaya çıktı. Söz konusu görüntülerin TikTok üzerinden paylaşılması üzerine aşırı sağcı Yahudiler de ayaklandı. Aşırı sağcı-milliyetçi olduğu bilinen Lehava örgütü, bu görüntülerin ardından millî onur adına ayağa kalkılması için çağrıda bulundu. Yahudi grupları, söz konusu çağrıların ardından Kudüs'te bulunan birçok Filistinliye saldırdı. 

"Ölüm" sloganları atıldı!

Doğu Kudüs'te en korkucu çatışmalar ise 22 Nisan Perşembe günü akşam saatlerinde gerçekleşti. Lehava örgütü üyesi olan Yahudilerin attıkları sloganlar dikkat çekti. Yahudiler, sloganlarıyla Araplara "ölüm" istedi. Yahudilerin, Filistinlilerin bir araya geldiği Şam Kapısı'na doğru yürüdükleri görüldü. Yahudiler ile Filistinlilerin birbirlerine şişe ve taş fırlattıkları fark edildi. Çatışmalara müdahale etmek isteyen İsrail polisi tarafından tazyikli su, ses bombası ve gaz kullanıldı. 

50 kişi gözaltında!

Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu çatışmalar esnasında en az 100 Filistinlinin yaralandığı ifade edildi. İsrail polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, çatışmalar 20 polis memurunun yaralanmasına yol açtı. Öte yandan, olaylar esnasında 50 kişinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı aktarıldı. 

İşgal edildi

5 Haziran 1967 tarihinde başlayan ve 10 Haziran 1967 tarihinde sona eren Arap-İsrail Savaşı esnasında Doğu Kudüs, İsrail tarafından işgal edildi. Daha sonra İsrail, Kudüs'ü tamamen başkent olarak ilan etti. Fakat uluslararası toplumun büyük bir bölümü, Kudüs'ün başkent olarak ilanını tanımıyor. Filistinliler ise ilerleyen dönemde kurulmasını hayal ettikleri bağımsız Filistin'in başkentinin Doğu Kudüs olmasını planlıyor. 

Arap-İsrail Savaşı'nın sonucu ne olmuştu?

Altı Gün Savaşı olarak da adlandırılan Arap-İsrail Savaşı'nın sonuçları İsrail lehine olmuştu. İsrail; Gazze, Sina Yarımadası, Golan Tepeleri ve Doğu Kudüs'ü ele geçirmiş, böylece topraklarını 4 kat genişletmeyi başarmıştı. Tiran Boğazı'nda kontrolü sağlayan İsrail, bu şekilde Süveyş Kanalı'na ulaşabilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@