Doğum Borçlanması ile 6 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz

Doğum Borçlanması ile 6 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz | 38 TL ile Emekli Olabileceğiniz Bu Fırsatın Şartları Neler?

Ekonomi 06.09.2021 - 23:29 06.09.2021 - 23:29 Vural Pars

Günümüzde birçok vatandaş, erken emekli olabilmek adına hemen her yolu deniyor. Ancak prim gün sayısını doldurmadan emekli olabilmek oldukça güç! Devlet tarafından yeni geliştirilen erken emeklilik fırsatı kapsamında, prim sürenizden 6 yıl daha önce emekli olabilirsiniz. Peki ama nasıl? İşte detaylar…

6 Yıl Erken Emekli Olabileceğiniz Doğum Borçlanması Başvurusu Neler?

Kişiler doğum borçlanması ile birlikte erken emekli olabilme fırsatı bulabilecek! Özellikle kadınlar için doğum borçlanması oldukça avantajlı emeklilik yöntemlerinden birisi konumundadır. Erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyen kişiler doğumdan 2 sene sonrasına dek ya da evlatlık işlemlerinin tamamlanması sonrasında başvurularını gerçekleştirebilecek.

Emeklilik fırsatından yararlanılabilmesinin asıl amacı, eksik prim gününün tamamlanabilmesi ve sigorta başlangıcının daha geriye çekilebilmesidir. Borçlanma primi, asgari ücretin yaklaşık yüzde 32’sini kapsamaktadır. Bu bağlamda bu miktarın yaklaşık 7.5 katına kadar primin yatırılabilmesi mümkündür.

Günlük yalnızca 38 TL ila 286 TL aralığındaki prim tutarının ödenmesi ile 6 yıl önceden emekli olabilmek söz konusu olabilecek. Bu süreçte kişilere herhangi bir maaş bağlanmamış ise borçlanma tutarının tamamı iade edilebilecektir.

Sonrasında yeniden borçlanma talebinde bulunulursa, bu durumda ödeme planlaması yeniden oluşturularak erken emeklilik fırsatından yararlanma sağlanabilir. Doğum borçlanması sigortalı çalışan kadınların evlatlık edinmesi ya da çocuk sahibi olması ile yararlanabileceği bir imkan olarak öne çıkıyor. Ayrıca bir kadın toplamda 3 çocuk için bu imkandan yararlanabiliyor.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özel sektör ya da devlet kurumunda çalışan tüm kadınlar bu borçlanmadan yararlanarak, erken emekli olabilme fırsatı bulabilecek. Başvuru işlemleri için ise kişilerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne gitmesi ya da online iletişim kanalları üzerinden başvuru yapması gerekiyor.

sgk-EKS4_cover (1)

Bunun yanı sıra memur çalışanlar SGK Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına giderek adres teyidi ile birlikte dilekçe yazarak başvuru yapabilecek. Yapılan başvurular değerlendirildikten sonra, sonuçlandırılarak kişilerin doğum borçlanması resmiyete dökülebilecek. Böylece SGK’lı kadınlar çalışmadığı sürelerin prim borcunu ödeyerek, 6 yıla kadar daha erken emekli olma fırsatı bulabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@