Avukattan mübaşire sahte belge rüşvetinden milyonlar çıktı...

Son yaşanılan skandalda İstanbul Adliyesi'nde avukat Aydın M.'nin milyon dolarlık davayı kazanabilmek için mübaşire rüşvet vererek dosyayı adliye dışına çıkarttırıp içerisine sahte imzalı yaklaşık 1.5 milyon dolarlık (24 milyon lira) senet yerleştirdiği ortaya çıktı.

İstanbul Adliyesinde bir avukatın milyon dolarlık davayı kazanabilmek için mübaşire sadece bin lira rüşvet vererek dosyayı dışarı çıkarıp içerisine sahte imzalı yaklaşık 1.5 milyon dolar tutarında (24 milyon lira) senet yerleştirdiği öğrenildi.

Mehmet Yahya Sönmez isimli iş adamı 11 Ekim 2019 yılında vefat etmiş ve vefatının ardından iki çocuğu ve eşine milyonlarca lira ve taşınmaz miras olarak kalmıştı. Ancak Mehmet Yahya Sönmez'in vefatının üzerinden 2 sene sonra özel bir bankadan Burcu Sönmez'e hesaplarına haciz konulduğuna dair mesaj geldi. Borcu olmadığı için gelen mesajdan şüphelenen genç kadın ise e-devlet üzerinden inceleme yaptığında mallarına ve banka hesaplarına haciz konulduğunu fark etti.

Sabah’tan Atakan Irmak’ın haberine göre, avukatları aracılığıyla harekete geçen genç kadın Bakırköy 2. İcra Müdürlüğü tarafından açılan hacizlerin, vefat eden babasının borçlarından kaynaklı olduğu iddiasıyla yaklaşık 1.5 milyon dolarlık (24 milyon lira) senetle gerçekleştiğini öğrendi.

Resmi olarak açıklanan haber! Maaşınızın 15 katına kadar ödeme! Resmi olarak açıklanan haber! Maaşınızın 15 katına kadar ödeme!

AVUKAT ÇEŞİTLERİ!

Senetlerde yapılan incelemede ise imzaların Mehmet Yahya Sönmez'e ait olmadığını fark eden aile haciz kararlarına itirazda bulundu. Yapılan itirazlar sırasında aile, haciz için oluşturulan dosyanın içerisinde İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesinde yapılan bir yargılama sırasında 3 adet protokol fotokopisinin sunulduğunu skandalını fark etti.

Sonrasında 2010 yılında Mehmet Yahya Sönmez'in borçlu olarak bulunana ve kapanan dosyanın peşine düşen aile İstanbul Adliyesine gelerek Asliye Hukuk Mahkemesi kalemine aslı gibidir kaşesi vurulan senetlerin ne şekilde dosyaya konulduğunu sordu ve dosyaya sahte evrak yerleştirildiğini anlayan Burcu ve Burak Sönmez İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Kendilerinden sahte senetle yaklaşık 24 milyon lirayı tahsil etmeye çalışan kişi ya da kişilerin bulunarak cezalandırılmasını talep edince de vurgun ortaya çıktı.

Yürütülen soruşturma kapsamında 2010 yılında İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesinde kapanan dosyanın içerisine sahte imzalı senetler konularak haciz işlemi başlatıldığı ortaya çıktı. Yapılan incelemelerde dosyayı mübaşirin arşivden çıkardığı ardından bir alışveriş merkezinde dosyayı Mithat B., isimli kişiye teslim ettiği belirlendi.

Savcılık soruşturma kapsamında 2010 yılında sona eren dosyayı para karşılığında arşivden çıkararak ele geçiren ve sahte imza ile senet düzenleyen 4 şüpheliyi tutuklanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti ve olayla bağlantısı bulunan Avukat Aydın M., Çetin T., Hüseyin Ş., ve Mithat B., emniyet güçleri tarafından gözaltına alındılar.