Konya’da sosyal medya üzerinden “telefon kazandın” mesajıyla kandırılan genç, yeni dolandırıcılık modasını da ortaya çıkarttı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü öğle saatlerinde merkez Selçuklu ilçesi Hacıkaymak Mahallesinde meydana gelen olayda edinilen bilgiye göre, yabancı uyruklu Muhammed El Hamşo (21) sosyal medya üzerindeki bir sayfadaki yaklaşık 25 bin lira değerindeki telefon çekilişine katıldı ve kendisine iki gün sonra katıldığı çekilişten telefon kazandınız mesajı geldi.

Çekiliş yapan kişilerle iletişime geçen gençten ilk olarak  420 lira çekiliş parası istendi.

Şahıslar, bu isteklerini yerine getiren Muhammed El Hamşo’dan daha sonra telefonun IMEI için 870 lira daha istedi. Ödemeler yapıldıkça şahıslar çeşitli bahanelerle para istemeye devam ederken, toplam 30 bin liraya yakın para almış oldular.

PTT emekli kredisi başladı! 16 milyon emekliye PTT’den 80.000 TL’ye varan nakit destek PTT emekli kredisi başladı! 16 milyon emekliye PTT’den 80.000 TL’ye varan nakit destek

En son birlikte oturdukları babasının üzerinden genci sınır dışı etmekle tehdit eden dolandırıcılar  12 bin lira istediler. Dolandırıcıların, para yatırılmadığı takdirde kendisiyle ilgili avukat biriminin görevlendirileceğini söylemesi üzerine ise dolandırılan genç emniyete giderek whatsapp üzerindeki yazışmalarla birlikte şikayetçi oldu.

Muhammed El Hamşo’nun sözleri ile olay şu şekilde aktarıldı;

“İlk başta bana sosyal medya üzerinden çekiliş yaptıklarını söylediler. Ben de bu çekilişlere katıldım ve mesaj attım. Bana iki gün sonra mesaj geldi, 'kazandınız' diye. Bana bir numara attılar 25 bin liralık telefon kazanacağımı iddia etti. Bana whatsapp üzerinden ulaştılar kazanabilmeniz için bir form doldurmanız gerekiyor, telefon gümrükten gireceği için bin 600 lira isteyeceğiz ama ilk telefon olduğu için sizden sadece 420 lira göndermeniz yeterli denilerek başladı ve telefonun elime ulaşacağını söyledi”

 “Bana bir internet danışmanı yönlendirdiler. Bu sefer konuşmaya bir kişi daha katıldı ve o da bana kendini kargocu olarak tanıttı. Telefonunuz gümrükten geçti Kıbrıs’tan geldiğini söylediler. Taşıma aracına yüklemek için sizden bin 870 lira istiyoruz, IMEI kayıt ücreti ve taşıma için, telefonu rahat kullanmak için şart dediler. Ben de tamam dedim gönderdim parayı. Bana kasko dosyası gönderdiler benden 4 bin 200 lira istediler. Ben de buna tepki gösterdim zaten kazandım diye. Toplam benden 30 bin 500 lira kadar aldılar. Bana sürekli mesaj atıyorlar halen sanki benim onlardan korktuğumu düşünerek. Avukat ile görüştüm bundan sonra mahkemeye çıkacaksınız. Ben de tamam dedim sonra benden 30 bin lira sonrasında 12 bin lira kadar para istediler ve aldıkları paraların hepsinin geri geleceğini söylediler”