Asgari ücretin dolar karşısında erimesi, İsviçre’de Türk Lirası’nın raporlardan kaldırılması, Merkez Bankası kararlarının dünyanın tersine olması, türk banka kartlarının yurtdışında iptali, hükümet politikaları, güven kaybı derken ülke ekonomisi olarak bambaşka bir yere geldi.

Hatta Hollanda basını, Rus Basını ve Alman basını “Türkiye iflas etti” haberleri ile yaşanılanları gündeme taşıdı.

2021 iflas ve batık krediler yılı olacak - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Sabah saatlerinde 16,20’yi gören dolar kuru Swissquote Bank tarafından yılı 17-19 bandında bitireceği yönünde bildirim aldı.

Türk Lirası'nın rekor derecede yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybı ve enflasyon endişeleri artarken TCMB Para Politikası Kurulu (PPK),  aralık ayı politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 14'e düşürdü. 

Reuters'ın haberine göre TCMB, önümüzdeki aylarda yüzde 30'u aşacağı tahmin edilen enflasyona rağmen zaten negatifte olan TL'nin reel getirisini daha da düşürmüş oldu.

Ekonomistler, iktisadi gerekçelerle açıklayamadıkları faiz indirimlerine dayalı para politikasının gözden geçirilmesi sürecinin "ucu açık" olduğunu belirterek, bu sürecin daha fazla belirsizlik getireceğine dikkat çektiler.

Şirketler iflas bayrağını çekiyor! - Ekonomi haberleri

Konu ile ilgili Reuters!e konuşan Swissquote Bank analisti İpek Özkardeşkaya "TCMB, piyasanın sert şekilde karşı çıkmasına rağmen politika faizini 100 baz puan düşürme kararı aldı... Dolar/TL'nin, yılı 17-19 bandında bitirmesini bekliyorum" dedi.

Capital Economics gelişmekte olan ülkeler kıdemli ekonomisti Jason Tuvey ise "Erdoğan'ın, enflasyonun düşük faizler ile indirilebileceği şeklindeki sıradışı görüşlerini test etmesi için kadroları büyük ölçüde boşaltılan TCMB'ye ne yapması gerektiğini dikte etmeye devam ettiği görülüyor" şeklinde konuştu.

 Jason Tuvey ayrıca "Enflasyon gelecek yılın ortasından itibaren gerilemeye başlarsa cumhurbaşkanı büyük ihtimalle faiz indirimlerinin tekrar başlamasını isteyecek. Bu da TL'yi baskı altında tutacak ve sermaye kontrollerine doğru kayış daha muhtemel hale gelecek" şeklinde bir yorumda da bulundu.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi de "TCMB'nin şimdilik daha fazla indirim olmayacağı şeklinde okuduğumuz söylemi TL'de daha fazla değer kaybının önüne geçmiş görünüyor. Bugün değer kaybı sınırlı olsa da TL için değer kayıplarının bittiğini söyleyemiyoruz" dedi.