Yeni günde 13,86 liradan başlayan dolar kuru günün ilk saatlerinde 14 lirayı aşarak rekor seviyeyi görmüştü. Euro ise yeni haftada rekor seviyeye yükselerek 16,49 liradan işlem gördü. Geçtiğimiz haftalarda dolar/TL kurunun 13,96 lirayı görmesinin ardından Merkez Bankası 3 kez döviz kuruna müdahale etmişti.

Dolar tekrar 15 TL’yi ne zaman görecek soruları başlarken geçtiğimiz hafta cuma günü açıklanan ABD enflasyon verilerinin ardından bu hafta asıl sesi yarın yapılacak Fed toplantısı getirecek. Tüm dünyanın gözünü diktiği Fed toplantı sonu açıklamaları ülkemizde de merakla bekleniyor.

18-Eylül-2020-Günlük-Kripto-Para-Analizi-1

Yatırımcıların, yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşen enflasyona karşın, Fed'in konuya vereceği tepkinin beklendiğini, burada yüzde 7 psikolojik eşiğinin altında kalınmasının önemli olduğunu kaydederken TL’nin bağımsız ve yüksek boyuttaki değer kaybı ayrıca tüm dünya tarafından izlenip değerlendirildiği için ülkemizdeki döviz kurları öncesinde tahmin ediliyor durumda.

Ülkemizde TL’nin son aylardaki yüksek değer kaybı sadece Türkiye’de değil dünyada da yakın takibinde olunca başta İngiltere olmak üzere birçok ülkedeki bankalar ve uzmanlardan döviz kurları ile ilgili analizler ve tahminler gelmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz hafta bizlerinde yer verdiği önemli bir açıklama İngiltere’nin öncü bankalarından gelmişti. Konu ile ilgili İngiltere merkezli bankalardan Barclays de Türkiye'deki son kur şokuna ilişkin bir rapor yayınlamıştı.

hep_turk_halkinin_yaninda_duruyorlardi_ulkede_ekonomi_coktu_turkiyeden_yardim_beklentisi_1593859169_3445

Buna göre İngiliz banka Barclays, politika faizinin iki toplantıda yüzde 12'ye çıkmasını ve Dolar kurunun yıl sonunda 14,50 TL'ye, Mart 2022'de 15,50 TL'ye yükselmesini bekliyordu. Barclays’e göre Türkiye’deki Euro kuru da bu yıl sonunda 16,68'e, 2022 Haziran sonunda ise 17,98'e yükselecekti.

Tabi ki bu tahminlerde alışıldık bir durum olmadığı için Merkez Bankasının üçüncü bir müdehalesi ön görülmemişti.

Asıl yükselişin tüm dünyanın beklediği ve 14 Aralık saat 21:00 itibari ile açıklanması beklenen FED faiz toplantısı sonrası yaşanacağı tahmin ediliyor. Ancak burada önemli bir nokta var.

2e4cfa74dc0e2dbb32a99842e145f93c_XL

Fed'in para politikasının savunucularından Chicago Fed Başkanı Chales Evans, enflasyonun tahminlerinin aksine düşmemekte inat etmesi halinde 2022 yılında faiz artırılmasının uygun olabileceğini söylerken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de istihdam artışının seyrine göre faizlerin gelecek yılın ortasından itibaren artırabileceğini belirtmişti. Yani aslında asıl kur artışları ve kriz 2022 yılının ilk aylarında bekleniyor diyebiliriz.

Yani dünyadaki en önemli ekonomi gazetesi Fincial Time'sın da geçtiğimiz hafta belirttiği üzere Türkiye'de yaşanılan kriz kendi iç politikamız ile alakalı. Bu ay oluşacak kurdaki dalgalanmalara aldanmayıp 2022’yi beklemek daha sağlıklı olacak zira şimdiye kadar yaşanılan kur atışları daha çok ülke politikamız ile ilgiliydi ancak bundan sonrası gerçekten dünyadaki kriz ile ilgili olacak dolayısı ile de mevcut kurlar ek olarak yine yükselişe geçecek.