ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün artan enflasyonu kontrol altına almak üzere 2022’de ve 2023’te faiz artışı öngördüğünü açıklamasının ardından tüm gözler TCMB’ye çevrildi. Fed’in kararlarıyla ABD dolarının güçlenmesi beklenirken, TCMB’nin düşük faiz politikasını uygulaması daha da zorlaştı.

Amerikan Merkez Bankası (Fed) para musluğunu daha da kısıyor. Fed aldığı karar ile, yılın son kararında politika faizini yüzde 0 ile yüzde 0,25 aralığında bırakırken, varlık alım azaltım hızını aylık 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkardı.

6143d4bd18c77334b0c935d6

Banka böylelikle piyasaya sağladığı nakit programını Haziranda değil Mart ayında bitirme kararı almış oldu. Fed, faiz karar metninden "enflasyon geçici" söylemini çıkarırken banka üyelerinin gelecek yıl için faiz artış adedi beklentisi de 2'den 3'e yükseldi.

Dünyada merkez bankaları yükselen enflasyonu dizginlemek için adımlar atarken, tam tersini yapan Merkez Bankası kritik faiz kararını bugün açıklayacak. Merkez Bankası, diğer merkez bankalarının aksine bir kaç ay önce parasal gevşeme döngüsüne başlayarak eylülden bu yana politika faizini 400 baz puan düşürüp %15'e çekmişti.

Hükümet düşük faizle şirketlere ucuz kredi vermeyi, bununla da seçim öncesinde yüksek büyüme ve yüksek ihracat rakamları yakalamayı hedeflerken, bu politikalar vatandaşın alım gücünü aşağı çekmeye devam ediyor.

son-dakika-dolar-14-u-gecti-14594352_7341_osd

TCMB'nin yaptığı indirimler ve enflasyondaki artışla birlikte faiz enflasyon farkı 6.3 puana yükselmiş durumda. Dünyadaki ülkelere göre açık ara en negatif reel getiriyi Türkiye'nin sunduğu görülüyor.

Son yıllarda TCMB ve ekonomi yönetiminde sıkça değişikliğe gidilmesi ve hükümet politikaları sebebiyle Türk lirasının dolar karşısındaki bu seneki değer kaybı yüzde 50'yi aştı.

TL'deki kayıpların yüzde 45 ile büyük bölümü Eylül ayı başında yani TCMB'nin ilk faiz indirimi sinyalinden itibaren gerçekleşmişti. Ancak durumun tüm vahametine rağmen uzmanlardan hiç birisi hükümet kanalında herhangi bir geri hamle veya bir u dönüşü beklemiyor.

Bilindiği üzere dün 14.83'le tarihi zirvesini gören dolar, bugün de 15 TL seviyesini geçti. Şimdi gözler Merkez Bankası'nın saat 14.00'te açıklayacağı faiz kararına çevrildi.

Yaşanılan tüm bu gelişmelere bakıldığında TL için son viraj beyanları doğru gibi görülüyor.