Dolar Kurban'dan Sonra 9'u Görecek! Uzmanlardan Yatırımcılara Doların Yükselişi için Büyük Uyarı Geldi

Dolar Kurban'dan sonra 9 TL görecek. Uzmanlardan kritik Dolar uyarısı geldi. Euro 10 TL geçtiği günlerde Dolar için 9 TL iddiası geldi, hemde Kurbandan hemen sonra.

Ekonomi 06.07.2021 - 11:11 06.07.2021 - 11:11 Berkay Keskin

Yatırımcılar ve borsa meraklıları her geçenn gün dolar, euro, petrol ve altın da olan gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Ülkemizde, diğer ülkelerde kısacası tüm dünyada olan her türlü gelişme para birimlerini ve yatırım araçlarını etkiliyor. Başkanlık seçimleri, savaşlar, tartışmalar, hastalık, salgın derken yatırım araçları etkilenmeye devam ediyor. Tüm bu gelişmeler bir yandan devam ederken diğer yandan yatırımcılar ise uzmanlardan gelecek herhangi bir açıklamayı büyük bir heyecanla bekliyor. Enflasyon oranının da açıklanmasıyla birlikte uzmanlar, yatırımcılar ve bilirkişiler açıklamalarını yapmaya başladılar. Uzmanlardan dolar, euro, petro ve diğer yatırım araçları ile ilgili şaşırtan açıklamalar geldi. Yatırım uzmanları özellikle dolar ve altın fiyatlarında değişim üzerinde duruyor. Altının yanı sıra dolar fiyatlarının ne olacağı en çok merak edilenler arasında yerini alıyor. Uzmanlardan gelen dolar açıklamalarına göre dolar fiyatlarının şaşırtacak derecede artacağı ve bunun aniden olacağı söyleniyor. Yıl sonuna kadar 9'u görmesi beklenen doların, yatırımcılarını şaşırtacağı ve Kurban Bayramı'ndan hemen sonra beklenenden daha fazla artacağı söyleniyor. Peki, uzmanlar bu konu hakkında neler söylüyor bir bakalım. Dolar, Kurban'dan sonra artacak mı, kaç olacak? Dolar artacak mı, düşecek mi? Dolar 9 TL olacak mı?

Dolar 9 TL Olacak!

Her geçen gün artan dolar, euro ve altın son dönemlerde düşüşe geçmişti. Aşının bulunması ve pek çok kişinin aşı olmaya başlamasıyla birlikte yatırım araçlarında gözle görülür bir düşüş meydana gelmişti. Ancak enflasyon oranının açıklanacak olmasıyla birlikte uzmanlar, dolar yatırımcılarını uyardı. Dolara yatırım yapan veya yapacak olan kişilere büyük uyarı geldi. 5 Temmuz'da açıklanan 2021 enflasyon verileri beklenenin üzerinde geldi. Enflasyonun beklenenin üzerinde gelmesiyle birlikte kafalar karıştı. Enflasyon oranının açıklanmasıyla enflasyon oranında 1,94'lük bir artış olduğu görüldü. Enflasyon oranın 1,94 artmasıyla birlikte dolar hemen artışını gösterdi ve 8.81'e çıktı. Ardından düşen doların yeniden çıktığı yere çıkmak isteyeceği de biliniyor. Bayrama kadar doların 9'u görmesi beklenirken bir şok açıklama daha geldi.

Altın Fiyatları Artacak Mı? Altının Artışı Doları Nasıl Etkiliyor?

Dün açıklana  enflasyon verilerinin ardından dolar hemen yükselişe geçti. Enflasyon ve am açıklaması yapıldığı gün doların beklenmedik bir şekilde yükselmesi alışılagelmiş bir durum. Doların artmasının hemen ardından 8.81'e çıkan dolar yeniden düşüşe geçti. Ancak uzmanlar, doların düşüşüne güvenmemelerini aksine doların bir atak yaparak beklenenden daha yukarı çıkacağını vurguladı. Öte yandan altın fiyatlarında rekor bir artış daha oluyor. Uzun bir süre 1770'de seyreden altın fiyatları, enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte 1791'e çıktı. 1775-1785 arasında uzun bir süre gidip gelen altın, 1791'i gördü. Altın fiyatlarının artmasıyla doların gücü bir nebze olsun kırılmayı amaçlanıyor. Altının artmasıyla dolar fiyatları düşse de doların kindar ve mücadeleci yapısı, dolar fiyatlarının artmasını uzun süre engelleyemeyecek gibi görünüyor.

Dolar Artacak Mı, Düşecek Mi?

Enflasyon oranının açıklanmasıyla hareketlenen dolar, tarım dışı istihdam ile birlikte iyice tetikte olmaya başladı. Dolar bu seneye 7.44 ile başladı. 7.44 ile yıla başlayan dolar, yıl içinde 7.21'lere kadar da geriledi. 2021 yılında en düşük 7.21 seviyesini gören dolar, Merkez Bankası'ndaki görev değişikliğinden etkilenerek 8.83'lere kadar çıktı. Merkez Bankası'nda görev değişikliği yaşanmasıyla birlikte 8.83'lere çıkan dolar fiyatı yine 8.83'e çıkacak. Dolar fiyatları için direnç noktası da belirlendi. Doların 8.83 ve 8.85 direnç noktasını kırdıktan sonra en küçük bir gelişmeyle 9'a çıkabileceği uzmanlar tarafından söylenenler arasında yerini alıyor.

Uzmanlardan Yatırımcılara Dolar için Uyarı Geldi!

En küçük haberden ve gelişmeden dahi çok fazla etkilenen dolar fiyatının artacağı söyleniyor. Uzmanlar özellikle dolar yatırımcılarına dünyada yaşanan gelişmelerin herhangi birinden ötürü doların 9'a çıkacağını söylüyor. Enflasyon oranının açıklanmasıyla 8.81'e çıkan dolar sonrasında 8.66'ya kadar geriledi. Doların düşüşü aslında doların çıkacağı 9 noktasının hazırlığı olarak düşünülüyor. Dolardaki küçük düşüşler, sert bir yükselişin genellikle habercisi niteliğindedir. Dolar yılın başından beri Yüzde 14,3 oranında arttı. Öte yandan ONS altın fiyatlarında ise ciddi bir gerileme söz konusu. ONS altın 1950 ile yıla başlamıştı. 1950 ile yıla başlayan ONS altın 1683 dolara kadar geriledi. Aşılamaların başlamasıyla birlikte 1950'den 1683'e kadar gerileyen ONS altın yeniden sert bir düşüşle 1683'e gerileyebilir. Bu durumun sonunda ONS altın Yüzde 5,6 geride kalmış görünüyor. Bitcoin her ne kadar düşmüş gibi görünse de hala yıla başladığı noktanın olduka üstünde. Bitcoin yıla başladığından beri yüzde 50 oranında değer kaybetti, Mart ayında 66 bin doları görmüştü. yüzde 50 oranında değer kaybeden Bitcoin, yıla başladığı noktanın hala yüzde 18 üstündedir. Şimdilerde artış ve düşüş anlamında durgun olan Bitcoin, Eylül'ün ortasından itibaren yeniden yükselişe geçecek. Eylül 15 gibi yükselişe geçmesi beklenen Bitcoin için de yatırımcılar heyecanlı. Son olarak ise borsa, dolar karşısında yüzde 19,7 değer kaybetti. Doların yakın zamandaki çıkacağı noktanın 9 olacağı uzmanlar tarafından özellikle altı çizilerek söyleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@