Dünyaca ünlü finans kuruluşu JPMorgan Türk ekonomisinde olacakları açıklarkken tahminini yine yükselttirken en çok dikkat çeken ise "kurumun politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok" sözleri oldu.

Türkiye’de enflasyona neden olan faktörlerde bir değişiklik olmadığını, bu nedenle fiyat dinamiklerinin kötüleşmeye devam ettiğini ve de edeceğini bildiren dünyaca ünlü finans kuruluşu, Türkiye için olan yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 49.5’ten yüzde 63.1’e yükselterek durumun vahametini de göstermiş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yüzde 78.62 olarak açıklanan haziran ayı enflasyon verisinin ardından adeta dalga geçer gibi Merkez Bankası'nı işaret ederek "kurumun politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok" diyen JPMorgan, yayınladığı raporda, yıl sonu enflasyon tahminini bu defa ciddi oranda yükseltti.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

JPMorgan üst yöneticisinden yatırımcılara 'kasırgaya hazırlanın' uyarısı

Tahminidi yüzde 49.5’ten yüzde 63.1’e, 2023 tahminini de yüzde 19’dan yüzde 22.5’e yükselten kuruluş raporda “Para politikası hareketsiz kalmaya devam ederken, seçimlerin zamanlaması ve sonucu kısa vadeli enflasyon görünümü için belirleyici olacak” değerlendirmesini yaparken liradaki ilave bir zayıflamanın enflasyon görünümünü daha da bozacağına vurgu yaptı.

Bu arada raporundaki açıklamada ise “Talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskılar güçlü olmaya ve Merkez Bankası'nın kredibilitesi zayıflamaya devam ederken, kurumun politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok” denilen sözler dikkat çekti.