Bu akşam döviz kurlarında yaşanan flaş düşüşle birlikte borçlu vatandalara büyük müjde açıklandı! Borçlu vatandaşların tüm borçları silinecek. Peki borç sildirme müjdesinden kimler, nasıl faydalanacak? Borçlu vatandaşlar için yapılan flaş duyurunun tüm detayları haberimizde sizlerle...

Koronavirüs pandemisi, düşen faizlerle birlikte tırmanışa geçen döviz kurları ve pahalılaşan yaşam şartları nedeniyle ekonomik sıkıntı çeken vatandaşlar, çareyi borçlanmakta buluyor. Fatura borçları, bakkal veresiye borçları, kredi borçları vb. pek çok kalemde borçlar artıyor. Bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla birlikte döviz kurlarında yaşanan %20'nin üzerinde düşüş sonrası bir müjde de borçlular için geldi! Borçlu vatandaşlar Dolar kurundaki düşüş sonrası bu müjdeyle çok sevinecek. Borçluların tüm borçları silinecek! 

Pandemi şartlarının yanı sıra son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelerle yükselişe geçen hayat pahalılığı etkisini her yerde hissettirmeye başlamışken borç silme ve erteleme müjdesi, herkese nefes aldıracak. Vatandaşlar bu müjdeyi memnuniyetle karşılıyor. Haberimizde borç silme müjdesi ile ilgili tüm detayları sizler için hazırladık.

Borçlu Vatandaşlara Dev Müjde! 

Son dakika müjdesi ile birlikte vergi, SGK prim, tüm idari para cezası borçları, GSS Prim borçları ve İşsizlik sigorta prim borçları gibi birçok borç türünde yapılandırma müjdesi duyuruldu. 30 Eylül 2021 tarihinde sona eren yapılandırma imkanından 1 milyon 190 bin vatandaş başvuru yaparak yararlandı. Toplamda 61 milyar TL'yi aşkın borç için yapılandırma işlemi yapıldı. Böylelikle borçlardan, %50'nin üzerinde borç faizi silindi.

Yapılandırma Müjdesi Geri Geliyor!

Şimdi 2022 Ocak ayına sayılı günler kala yeni bir yapılandırma müjdesi daha gündemde. Hükümet'in gündemine aldığı yeni yapılandırma müjdesi ile başta vergi ve SGK prim borçları olmak üzere pek çok kalemde yeniden borç silme, erteleme ve faiz kolaylığı hayata geçirilecek. Böylelikle borçlarını peşin ödeme yolunu seçen borçlu vatandaşların faiz borçlarının %90'ı silinmiş olacak. Ayrıca iki taksit halinde yapılandırmalarda da %50 faiz silme imkanı uygulanacak.

Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Yapılandırma Kanunu ile yeniden getirilecek imkanın, 2021 Kasım ayından önceki döneme ait borçları kapsaması bekleniyor. Yapılandırma başvurusu yapıp 1 yıllık süre içinde 2 taksit ödemesi yapmayan veya eksik ödeme yapanların yapılandırma işlemi otomatik olarak bozulacak.