Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından borda üçüncü günde kapatılmıştı. Borsanın açıldığı günde dolar rekor kırarak 19’ un üzerinde işlem gördü. Dolar yatırımcısı bu artışın devam edip etmeyeceğini merak ediyor. İşte detaylar…

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından borda üçüncü günde kapatılmıştı. Borsanın açıldığı günde dolar rekor kırarak 19’ un üzerinde işlem gördü. Dolar yatırımcısı bu artışın devam edip etmeyeceğini merak ediyor. İşte detaylar…


6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremin ardından borsada düşüşler yaşandığından dolayı kapatılmıştı. Bugün açılan borsa ile piyasalarda hareketlilik yaşandı. Borsanın açılması ile birlikte sert yükseliş ile başlarken dolarda da yeni rekor geldi. Bu bağlamda dolar yatırımcısı uzun bir süredir aynı seyirde ilerleyen doların nasıl bir seyir izleyeceğini merak ediyor.

dolar-euro-xaf1-cover

 
Dolardan Yeni Rekor!


Küresel ve ulusal piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ediyor. Geçtiğimiz gün piyasaların merakla beklediği ABD ocak ayı enflasyon rakamları ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklandı. Açıklanan rakamlar kapsamında değerlendirme yaptığımızda ABD’ de ocak ayı yıllık enflasyon oranı on beş ayın en seviyesine gerilediğini ifade edebiliriz.

ABD Çalışma Bakanlığının açıklamış olduğu ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri piyasalar açısından önem arz etmektedir. Çünkü yatırım araçlarını etkilemektedir. 
Dünya için büyük bir öneme sahip olan ABD enflasyon rakamları yatırım araçları açsından önemlidir. Açıklanan ABD verilerine baktığımız zaman yıllık enflasyon beklentilerin üzerinde olmuştur.

Bu bağlamda aralık ayında %6,5 oranında enflasyona göre geriledi ve beklentilerin üzerinde oluştu ancak aralıkta %6,5 oranında enflasyona göre geriledi ve gerileme ivmesinin de devam ettiğini söyleyebiliriz. Aylık olarak baktığımızda ise ekonomi uzmanlarının beklentileri yönünde oldu. Dolayısı ile ocak ayında TÜFE bir önceki yıla göre %0,5 oranında arttı.

Sektör olarak incelediğimizde enerji ve gıda dışında fiyatlarda yıllık artış %5,6 ile %5,5’lik beklentinin biraz üzerinde oluştururken aylık artış ise %0,4 oranında beklenti ile paralel olarak oluşmuştur. Sonuç olarak ABD ocak ayı enflasyon rakamları TÜFE ocakta %0,5 ve yıllık ise %6,4 oranında oluştu. Böylece küresel piyasaların merakla beklediği ABD ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. 

dolardoviz-1537318


Dolar Artmaya Devem Edecek Mi?


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler yatırım araçlarını etkilemeye devam ediyor. Bu bağlamda ABD enflasyon rakamları merakla bekleniyordu. Öte taraftan 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük deprem felaketinin ardından borsada işlemler kapatılmıştı. Bu bağlamda piyasalarda bir belirsizlik yaşanmıştı.

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

Borsa depremin ilk iki günü sert düşüş yaşarken bugün açılması ile birlikte hükümetin desteği ile tekrardan sert bir yükseliş yaşadı. Borsada bunlar yaşanırken öte taraftan diğer yatırım araçlarının nasıl etkilendiği ve yıl içerisinde nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu. 


Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük depremin ardından birçok vatandaşımız ölürken binlercesi de yaralı bir şekilde kurtarıldı. Yaşanan deprem felaketinin ardından borsada düşüş yaşandı. Depremin ilk iki günüde işlemler devam ederken üçüncü gününde yaşanan değer kaybından kaynaklı borsa kapatılmıştı.

Öte taraftan uzun zamandan dolarda norma bir seyir izlenirken borsanın açılması sonucu dolar son zamanların rekorunu kırarak 19 TL’ nin üzerine çıktı. Ayrıca yeni yıldan bu yana sürekli rekor kıran gram altın fiyatlarında da son zamanlarda bir düşüş yaşanmaktadır.

Ancak uzmanların çoğu gram altın fiyatlarında bazı dönemlerde düşüş yaşanacaksa da sonrasında tekrardan yükselişin olacağını vurguluyorlar. Bu bağlamda yatırımcıların uluslararası ekonomi sisteminde ve ülkelerde yaşanan gelişmeleri yakından takip edip analiz yapması gerekmektedir. Bu bağlamda dünyanın en büyük ekonomilerinden olan ABD’ nin enflasyon rakamları önem arz etmektedir.