Devlet tarafından sunulan destek paketleri yıl sonuna doğru ödenmeye devam ediyor. Özellikle pandemi döneminde bu destekler birden fazla paket şeklinde sunulmuş, bu durumda ihtiyaç sahipleri büyük oranda rahatlamıştır. Bu ödemelerden olan dördüncü faz ödemeleri ise son günlerin merak konusu halinde.

Ülkemizde pandemi nedeni ile esnaf, aile ve işletmelere çeşitli içerikte maddi yardım ve destek kalemleri düzenlenmiş ve fazlar şeklinde aile, esnaf ve işletmelere sunulmuştur. Bu fazlardan 1, 2 ve 3 faz destek kalemleri olarak kişilere sunulmuş dördüncü faz için açıklamalar takip edilmiştir. Son günlerin en çok merak edilen konusu olan dördüncü faz ödemelerin akıbeti hakkında bazı gelişmeler yaşandı.

Pandemi dönemi destek ödemelerinde vatandaşların bulundukları zor durumlara karşılık devletten sunulan destek kalemleri oldukça çeşitli içerik ve detayda sunulmuştur. Pandemi ve pandeminin etkileri hala devam ederken bu durumda en çok merak edilen sorular arasında yer alan dördüncü faz ödemelerinin yapılıp yapılmayacağı ile ne zaman yapılacağıdır. 1100 TL olan dördüncü faz ödemeleri için bazı vatandaşlar gün sayarken bazı durumlarda da dördüncü faz ödemelerinin olmayacağı düşünülmektedir.

dorduncu-faz-odemesi-olan-1100-tl-kasimda-odenecek-mi-son-dakika-yardim-parasi-haberi-duyurusu-y1

4. Faz Ödemeleri İçin Koşullar ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikli olarak devlet tarafından verilen özellikle pandemi dönemi destek ödemeleri fazlar halinde verilmektedir. Bu durumda destek ödemelerini alabilecek kişiler e-devlet üzerinden alabilmişlerdir. Dördüncü faz ödemeleri de benzer şekilde e-devlet üzerinden gerçekleşecektir. TC kimlik numaraları ile ve kişilerin kendi e-devlet hesapları baz alınarak yapılan bu ödemelerde önce ödemelere başvurmak gereklidir. Bu başvuruları e-devlet üzerinden yapabilir ve destek ödemesinden faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Pandemi sürecinde devlet tarafından verilen ve verileceği de düşünülen faz ödemelerinden almaya hak kazanıp kazanmadığının öğrenilmesi için e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapıp, sistem üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Bu halde ödemeye hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ödemeler için hak kazanıldı ise TC kimlik numarasının son hanelerine bağlı olarak belirli günlerde bu dördüncü faz destek ödemesini alabileceksiniz. Sorgulama için Alie, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından Sosyal Yardım Bilgi Sorgulama sistemi ve sekmesinden gerekli işlemler tamamlanabilecektir.