Vatandaşın dövize ve altına yatırdığı para rekor kılarken, TL tarihindeki en büyük değer kaybını yaşıyor. Peki malum 2001 Krizi neden yaşanmıştı? Ve şimdi yaşananlar krize bahane olur mu?

Dünya Türkiye’deki krizi yakından takip ediyorken İngiltere’den, Amerika’dan gelen yorumlar Türkiye’de yaşanılan TL değer kaybını ve artarda gelen zam şoklarını soru işaretine çeviriyor.

En son dünyaca ünlü ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ)’in Türkiye'de şuan yaşanan krizin geçmiştekilerden farklı olduğunu söylemesi ve yaptığı analiz ve yorum ülkemizde daha önce yaşanan krizleri gündeme getirmişti.

Özellikle güncel yaşadığımız ekonomik sıkıntılarda bile gündeme getirilen 2001 krizi son günlerde vatandaşın araştırmasına neden olmuş durumda.

650x344-reuterstan-provokatif-ekonomi-analizi-kur-lobisinin-operasyon-medyasi-da-devrede-1637426947995

Peki bu gündemde olan, yakın geçmişte en son yaşanılan ve derin etkiler yaratan 2001 krizi neden ve nasıl olmuştu? Günümüzdeki yaşanılan döviz ve altın yatırımları ile vatandaşın TL’ye inancını yitirmesinin rekorunu kırdığı 2001 krizi hangi koşullarda yaşandı ve sonucu ne oldu?

2001 krizinde hatırlanan ve akıllara kazınan siyasi iktidarsızlık Şubat 2001’de Milli Güvenlik Kurulu toplantısında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’e anayasa kitapçığı fırlatması ve daha sonra Başbakan yardımcısı Hüsamettin Özkan’ın anayasa kitapçığını bu kez Cumhurbaşkanı Sezer’e geri fırlatması olayı olmuştu. Yani kriz bu olay ile patlak vermişti.

Ancak bu olayın arkasında yaşanan asıl nedenler bu olay kadar konuşulmadı. Aslında bu olay öncesinde zaten gelişen olaylar ve öncesinde ses veren sonu zaruri bir kriz vardı.

Öncelikle 1998 Rusya krizi nedeniyle Türkiye en önemli ihracat ortağını kaybetmiş ve cari gelirlerde ciddi düşüşler meydana gelmiştir.

Yaşanılan Durum Neyin Habercisi?

ekonomik-krize-hazirlanmak

1998 yılında Asya ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz, olayın ana nedenleri arasında sayılmasa da önemli bir paya sahipti. IMF müdahaleleri küresel krize dönüşmese bile ithalat ve ihracat alanında dünya ekonomisinde önemli etkiler yaratmıştı. Çin, Japonya ve Rusya gibi küresel ekonomide söz sahibi olan ülkeleri derinden etkileyen kriz, Türkiye’ye de ciddi zararlar vermişti.

1998 kriziyle birlikte ülkemizde faaliyet gösteren Uzakdoğu sermayeli şirketler çekilmeye başlamış, yılın sonlarına doğru ise Rusya’da ekonomik bunalımın büyümesi ve yerel bir krize dönüşmesi Türrkiye’nin, en önemli ihracat ve turizm gelirini kaybetmesine neden olmuştu.

Sonrasında ise Düzce depremi felaketimiz olmuştu. 1999 yılında iki büyük deprem yaşanmış, bu depremler yalnızca can ve mal kaybına neden olmamış, Marmara gibi Türkiye’nin en önemli sanayi bölgesini kullanılamaz hale getirmişti. Türkiye ekonomisini derinden etkileyen felaketler, 13 milyar dolarlık kayıp ile sonuçlanmıştı.

Aylık Kur Tabloları Neler? Yaşanılan Durum Neyin Habercisi?

ekonomi-kriz

Ancak her şeye rağmen yaşanılan süreçte altın ve dolar kurundaki yükselişle vatandaşın bankalardaki toplam mevduatı içinde döviz ve altının payı yüzde 61,50 iken, günümüzde mevzu oran 62,2 ile şimdiden rekor kırmış durumda.

2001 krizinde ABD doları ortalama %23 oranla yükselirken günümüzde ise son bir ayda  % 25/%29 arasında yükselme kaydetmiş durumda.

Geldiğimiz noktada geçmiş 2001 krizine baktığımızda umuyoruz ki şuan yaşadığımız çok daha kötü sonuçlar doğuracak benzer bir duruma öncülük etmez.

Aylık ve 3 Aylık Kur Tablosu;

Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne? Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne?

Aylık

3 aylık