DSÖ Genel Direktörü, Türkiye'ye teşekkür etti!

DSÖ'nün (Dünya Sağlık Örgütü) İsviçre'nin Cenevre şehrinde gerçekleştirilen basın toplantısında DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Genel Direktörü Ghebreyesus, önemli açıklamalarda bulundu. Söz konusu toplantıya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'da çağrıldı.

Güncel 02.04.2021 - 08:47 04.05.2021 - 04:19 İlan35
DSÖ'nün (Dünya Sağlık Örgütü) İsviçre'nin Cenevre şehrinde gerçekleştirilen basın toplantısında DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Genel Direktörü Ghebreyesus, önemli açıklamalarda bulundu. Söz konusu toplantıya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'da çağrıldı. Ghebreyesus, 78 ülkeye, COVAX programı dâhilinde 35 milyon doz koronavirüs aşısının yollandığını ifade etti.


"Eşitlik konusunda sıkıntılar var"


Koronavirüs aşılarına erişimde hala eşitliğin sağlanamadığına dikkat çeken Ghebreyesus, 27 Aralık 2020 tarihinde yaptığı bir çağrıya işaret etti. Ghebreyesus, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından acil kullanım onayı verilen koronavirüs aşılarına sahip ülkelere çağrıda bulunduğunu anımsatarak, 20 yoksul ülkeye hızlı bir şekilde 10 milyon doz aşı gönderilmesini istediğini hatırlattı.


"Hiçbir ülke yanıt vermedi"


Bu çağrısına hiçbir ülkenin yanıt vermediğini kaydeden Ghebreyesus, yine de umudunu kaybetmediğini söyledi. Ghebreyesus, liderlerden bazılarının söz konusu çağrıya yanıt vereceğini temenni ettiğini aktardı.

Türkiye'yi övdü


2021 yılının "Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı" olarak ilan edilmesi konusunda Türkiye'nin "güçlü bir kahraman" olduğuna dikkat çeken Ghebreyesus, Bakan Koca'ya da söz konusu toplantıya katıldığı için teşekkürlerini sundu.

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), Türkiye tarafından yapılan teklifin ardından 2021 yılının "Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı" olmasına yönelik karar almıştı.


"Güçlü bir sağlık iş gücü önemli"


Öte yandan, sağlık sistemlerini koronavirüse karşı ayakta tutabilmek için güçlü bir sağlık iş gücünün önemli olduğuna dikkat çeken Ghebreyesus, koronavirüsle mücadele konusunda sağlık personelinin ciddi bir role sahip olduğunu aktardı. Ghebreyesus, Türkiye'de sağlık personeline yönelik aşılama sürecinin tamamlanmasından memnun olduğunu ekledi.


Türkiye'de aşılama durumu


Türkiye'de şu ana kadar 16 milyondan fazla aşı uygulandı. Birinci doz uygulanan kişi sayısı 9 milyonu geçerken, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 7 milyonu aşmış durumda.

Türkiye koronavirüs tablosu


Türkiye'de son bir günde 40 bin 806 vaka tespit edilirken, 20 bin 817 kişi iyileşti. Türkiye'de son bir günde koronavirüs kaynaklı 176 can kaybı gerçekleşti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@