Dünya Sağlık Örgütü, 3.doz aşı uyarısında bulunurken, durumun çok daha vahim olacağını ve yeni bir salgın fırtınasının gelmekte olduğunu söyledi.

Corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan türü olarak bilinen Omicron varyantıyla ilgili endişe verici bir açıklamalar Dünya Sağlık Örgütü’nden geldi.

Erdoğan'ın Diplomasında "Sigara" Ve "Dünür" Detayı! Sadık Albayrak Dipolamayı Böyle Anlattı; Erdoğan'ın Diplomasında "Sigara" Ve "Dünür" Detayı! Sadık Albayrak Dipolamayı Böyle Anlattı;

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışma yapan Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölge sorumlusu Dr. Hans Kluge bir basın toplantısı düzenleyerek durumun çok daha kötüye gidebileceğini anlattı.

Dr. Hans Kluge, “Biz yeni bir salgın fırtınasının yaklaştığını görebiliyoruz. Birkaç hafta içinde Omicron bölgedeki birçok hastanede baskın varyant haline gelecek ve zaten zor durumda olan sağlık sistemini çöküşe sürükleyecek” dedi. Kluge, insanların aşı olması gerektiğini ve özellikle üçüncü doz aşı olmaları gerektiğini dile getirirken, “Üçüncü doz aşı, Omicron varyantına karşı en önemli savunma mekanizması” dedi.

pandemi-hastanesinde-150-saglik-calisani-koronaviruse-yakalandi-742611-5
DSÖ Avrupa’da 53 ülkeden en az 38’inde Omicron varyantı tespit edildiğini açıklarken Danimarka, Portekiz ve Birleşik Krallık’ta Omicron’un baskın varyant haline gelmeye başladığın da altını çizdi.

Dr. Hans Kluge, Omicron vakalarının yüzde 89’unun Covid-19 semptomları gibi öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateş olduğunu anlattığı konuşmasını “Vakalar genelde işte ya da özel hayatlarında kalabalık ortamlara giren 20’li ve 30’lu yaşlarındaki insanları da kapsıyor. Hükümetler ve yetkililer bu büyük artışa karşı hazırlıklı olmalı” şeklinde sürdürdü.