Dul ve yetim aylığı 2023'te zamlandı. 2900 TL'lik en düşük dul yetim aylığından kimler faydalanabilecek? %25, %50 ve %75 hisse oranına göre yapılan dul aylığı ödemelerinde güncel artışlar paylaşıldı. Emekli maaş zammıyla birlikte sosyal desteklerde de zam heyecanı yaşanıyor.

Meclis Onayladı Emeklilik Hayal Olmaktan Çıktı! Sigorta Prim Düzenlemesiyle EYT'den Sonra Bir İlk Yaşanıyor! Meclis Onayladı Emeklilik Hayal Olmaktan Çıktı! Sigorta Prim Düzenlemesiyle EYT'den Sonra Bir İlk Yaşanıyor!

Emekli maaşına yapılan zam sonrasında dul ve yetim aylığı da arttı. Buna göre sosyal yardımlara da tek tek zam yapılıyor. Dul ve yetim aylığı alabilmek için belirli şartları karşılamak gerekmektedir. Bu şartlara göre değişmekle birlikte %25, %50 ve %75'lik hisse ödemelerinden birini alabilirsiniz. 

Dul ve Yetim Aylığı Kaç TL Oldu?

2023 yılı itibarıyla dul ve yetim aylığı ödemelerinde %25'lik hisse oranıyla birlikte 877 TL olan ödeme 1140 TL oldu. %50 hisse oranına göre yapılacak ödemeler ise 2282 TL olarak belirlendi. Son olarak %75 hisse oranındaki ödemelerde 2913 TL olarak güncelleme yapıldı. Sosyal yardımlardaki artışların yanı sıra dul yetim aylığına yapılacak zam bir süredir merak ediliyordu.

Ödemeler Temmuz'da Güncellenecek

Temmuz 2023'te dul yetim aylığına yeni bir zam gelebilir. Tutarların güncelleneceği ve yeniden gözden geçirileceği belirtiliyor. O vakte kadar enflasyon oranındaki son durum göz önünde bulundurulacak. Emekli veya Bağ-Kur ile çalışan erkeğin vefatı sonrasında eşine %50'lik maaş hakkı doğuyor.  Eğer sigortalı ve Bağ-Kurlu değil ise %75 hisse oranına göre maaş alınmaktadır.