Dünya Altın Konseyi 2022 yılına ilişkin bir değerlendirme raporu açıkladı. Raporda altının bu yıl içerisinde nasıl bir rota çizeceğine dair önemli bilgiler verildi.

Raporda genel olarak altının değer seyrinin dolar kuruyla doğrudan ilişkili olduğu üzerinde duruldu. Bütünbunların yanında altının her zaman gördüğü yüksek talebin devam edileceğinin de altı çizildi. Çünkü altın her zaman güvenli yatırım aracı olarak görülmeye devam edecek.

Gözden kaçırmayın

Bitmedi! Boğaziçi Üniversitesi Nefreti Bitmedi! Polis Müdehaleleri, Gözaltılar, İşkence... Sonuç? Bitmedi! Boğaziçi Üniversitesi Nefreti Bitmedi! Polis Müdehaleleri, Gözaltılar, İşkence... Sonuç?

Dünya Altın Konseyi Değerlendirmeleri

Öncelikle konsey faiz artırımlarının altın piyasası üzerindeki etkilerine dikkat çekti. Genel kanıya göre bu artırımlar altın piyasasını olumsuz yönde etkileyecek. Fakat oluşan bu olumsuz hava kısa bir süre sonra dağılacak. Bir diğer önemli nokta altındaki arz talep dengesi olarak belirlendi.

Öncelikle altına gösterilen talep bir önceki yılla kıyaslandığında bir düşüş yaşadı. Ama son periyota bakıldığında bu düşüş kendini toparlamayı başardı. Bununla beraber altın rezervleri son 30 yıllık süreçte en yüksek seviyesini de gördü. Bu arada son zamanlarda altının kaderinin özellikle ülkemizde Dolar kurundaki artışla yakından ilgili olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Altın Alım Hızları Ne Yönde Seyredecek?

Dünya Altın Konseyi, 2020 ile 2021 yılları arasında Merkez Bankaları tarafından alınan altın miktarında ciddi bir artışın olduğunun altının çizdi. Bununla beraber 2022 yılına dair yapılan değerlendirmede, bu artışın devam edeceği ön görüldü. Fakat burada alım hızının bir önceki yıllar kadar yüksek olmasının da beklenmediği belirtildi. Bunun yanı sıra 2022 yılının hemen başında altın fiyatlarının aşağı seyretmesinden kaynaklı olarak alımlar artacak.

Peki, 2022 Yılında Altın Fiyatlarının Seviyesi Ne Olacak?

Konseyin raporuna göre 2022 yılında altının kaderini öncelikle yüksek faiz fiyatları etkileyecek.Aynı şekilde doların yükselmesi de bu kadar üzerinde söz sahibi olacak. Dolayısıyla dolar yükseldikçe altın fiyatlarının yükselmesinin de önüne geçmek mümkün olmayacak. Bu noktada enflasyonun, piyasa dengesizliklerinin ve küresel adımların doğru şekilde yönlendirilmesi oldukça önemli. Piyasalarda dengenin oluşması ise yatırıcılar başta olmak üzere herkesi rahatlatacak.