Apple’ın gizli ticari sırları çalındığı haberi tüm dünyayı şoka uğrattı. IPhone kullanıcıları "en güvenilir" telefonları ile şoku yaşadılar....

Teknoloji devi Apple’ın gizli proje bilgilerini eski çalışanlardan olan Xiaolang Zhang adlı Çinli birinin çaldığı ortaya çıkarken Xiaolang Zhang ise hakkındaki bütün iddiaları kabul etmesi ile dikkatleri üzerine topladı.

ShiftDelete'den aktarılan bilgilere göre; 2015- 2018 yılları arasında Apple’da çalışan Xiaolang Zhang isimli çalışanın sürücüsüz otomobil projesini çaldığı ifade edilirken ayrıca  Zhang'in ise Apple’ın üzerinde gizlilikle çalıştığı bu otomobil projesiyle ilgili tüm kritik belgeleri çaldığını kabul ettiği öğrenildi.

Akbank Başvuru Yapana 40000 TL Nakit Ödemesi Yapıyor Akbank Başvuru Yapana 40000 TL Nakit Ödemesi Yapıyor

Apple has 'deep concerns' that ex-employees accused of theft will flee to China | Reuters

Zhang, bir süre sonra Xpeng olarak da bilinen Guangzhou Xiaopeng Motors Technology adlı Çinli elektrikli otomobil üreticisinde çalışacağını söyleyerek görevinden ayrılmıştı ki Xpeng’e geçiş yapan Zhang adlı eski şirket çalışanınının Apple'dan, 24 GB civarında olan ve içerisinde proje hakkında 25 sayfalık belge, Apple’ın prototiplerini ve prototip gereksinimlerini açıklayan referans kılavuzları ve PDF’ler de dahil olmak üzere kritik bilgileri çaldığı iddiası gündeme düştü.

Apple, çalışanını hırsızlıkla suçluyor

Çalışanın ilgili verileri AirDrop aracılığıyla eşinin dizüstü bilgisayarına aktardığı ve ayrıca da şirketin otonom araç laboratuvarından devre kartları ve bir sunucuyu da aldığı tespit edildi.

10 yıl hapis ve 250 bin dolarlık para cezası ile karşı karşıya kalan Xiaolang Zhang ise  dün San Jose’deki federal mahkemede suçunu resmen kabul etti.