Avustralya'da meclisteki yemin töreni Dünya gündemine damga vurdu... Aborjin Senatör Lidia Thorpe Kimdir! Aborjin Ne Demek? Aborjinler Kimlerdir? soruları da başladı...

Gözleri önce Avustralya'ya sonra da İngiltere'ye çeviren Yemin Töreni'nde Aborjin Senatör Lidia Thorpe, "sömürgeci kraliçe" ifadesi ile akıllara kazındı.

Aynı zamanda Avustralya’da devletin başı konumunda bulunan İngiltere Kraliçesi Avustralya Parlamentosu'ndan gelen bu ses ile anıldı.

 Aborjin Senatör Lidia Thorpe Kimdir! Aborjin Ne Demek? Aborjinler Kimlerdir?

Aborjin Saçları Avustralya'daki 50,000 Yıllık Varlıklarını Gösteriyor - Arkeofili

Kimlikle 33.000 TL ödeme! Kimlikle ödeme alacaklara müjdeli haber geldi! TC kimlik yazın ve hemen ödeme alın! Kimlikle 33.000 TL ödeme! Kimlikle ödeme alacaklara müjdeli haber geldi! TC kimlik yazın ve hemen ödeme alın!

Öncelikle Avustralya basınında sonra ise Dünya'da manşet olan haberlere göre Aborjin olan Lidia Thorpe, Avustralya Parlamentosu'ndaki yemin törenine sağ elini havaya kaldırarak geldi ve parlamentodaki yemin töreni sırasında Kraliçe 2. Elizabeth için ‘sömürgeci’ dedi.

Thorpe'un ağzından değişen yemin şu şekilde okundu; “Ben Lidia Thorpe, samimi şekilde, bir sömürgeci olan majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’e sadık kalacağıma ve bağlı olacağıma and içiyorum”

 Aborjin Senatör Lidia Thorpe Kimdir! Aborjin Ne Demek? Aborjinler Kimlerdir?

ABORJİNLERİN TAŞIDIĞI BİLİNMEYEN İNSAN DNASI - Din ve Mitoloji

Thorpe daha sonra Meclis Başkanı Sue Lines tarafından uyarılarak yemin metnini kağıttaki şekliyle okusa da Dünya'ya isetediği mesajı vermiş birisi olarak tüm gözleri üstüne çevirdi.

ABORJİNLER KİMLERDİR? ABORJİNLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN BİLGİLER NELER? ABORJİN NE DEMEK?

Kraliçe Elizabeth torununu öyle görünce öfkeden deliye döndü! - Magazin Haberleri

Aborjinler ifadesi genel olarak tüm bir Avustralya, Tasmanya ve çevre adalarda yaşayan yerliler için kullanılıyor. Ancak bu tanım dil ve yaşayış biçimi olarak ortak noktalarıyla birlikte farklılıklar da taşıyan geleneksel toplulukları işaret ediyor aslında.

İsim, Latince "ab" ve "origine" sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor ve "Ab" İngilizcede "from", Türkçede "-den, -dan" ekine karşılık gelir.

Misyoner rahipler tarafından zamanında kabilelere verilen bu genel isim "kökenli, köklü, kökene dair" anlamlarına gelmeliyor.

2017 yılında arkeologlar,  Aborjinlerin Avustralya'ya ilk olarak 65 bin yıl önce gittiğine dair arkeolojik verilere ulaşmıştı ki Avustralya'nın kuzeyindeki Madhjedbebe kayalık alanında yaptıkları kazılarda buldukları el yapımı eşyalar için bunların en az 65 bin yıllık olduğunu, böylece Aborjinlerin kıtaya sanılandan 18 bin yıl daha önce gitmiş olabileceği değerlendirmişlerdi.

6 Ocak 1788'de Britanya filosunun kıtaya ayak basmasının ardından yerli halka yönelik büyük katliamlar ve kültürel soykırım yapıldığı geniş bir kesim tarafından doğru kabul edilen bir gerçek olduğu için de Aborjinler, bu tarihi, "İstila Günü" ilan ederek "Avustralya Günü" olarak kutlanmasına karşı çıkıyorlar.

Bu arada Avustralya'da Aborjinler yetişkin nüfusun yüzde 2'sini oluşturuyor.