Konya'da düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları önce Milli Görüşçülerin, sonrasında Nurcuların tepkileri ile gündem olmuştu ki sonrasında ise skandallar ve yaşanılan tarifi zor komik durumlar ile gündem oldu.

Dünya Olimpiyat Törenlerini aratmayacak bir ihtişam ile açılan İslami Dayanışma Oyunları yaşanılanlar ile adeta sosyal medya malzemesi oldu.

Önce Konya'da düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları'nda atletizm sonuçları dünya sıralaması ve rekor geçerliliği iptal edildi sonrasında ise organizasyon yetkililerinin, atletizm federasyonunun uyarılarını dikkate almadıığı öğrenildi.

İslami Dayanışma Oyunları’nda atletizmde yaşanılan skandalda; pist yarışlarının 3 gün sonuçlarının dünya sıralaması ve rekor geçerliliği, oyunlar için inşa edilen yeni atletizm pistinde yaşanan teknik sorunlar nedeniyle, IAAF delegeleri tarafından iptal edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5. İslami Dayanışma Oyunları'nı başlattı - 09.08.2022, Sputnik Türkiye

Minder, direk, kronometre, kablo gibi standart ekipmanların uluslararası yarışma standartlarına uymadığı belirlenirken, tartan pist de beton yerine kum üzerine inşa edilince çöktü.

Bu arada yarışan sporcumuz Mikdat Sevler’in takılıp düştüğü engel ise, altından beton yerine kum çıkan tartan pist ile gündeme gelmişti ki yapıştırıcı ile tamir edildiği öğrenild.

Yaşanılan gariplikler sonrası ise ortaya Türkiye Atletizm Federasyonu’nun oyunlar öncesi malzeme tedariki ve pist inşaatı konusunda organizasyon yetkililerini uyardığı ancak bunların dikkate alınmadı ortaya çıktı.

Sözcü'de yer verilen ve sosyal medyada da gündem olan komik organizasyonda yaşanılanlar ise özetle şöyle oldu;

5. İslami Dayanışma Oyunları başladı... Başkan Erdoğan organizasyonun açılışını yaptı

*Konya BŞ Belediyesi Stadı’nın zemini, açılış töreninde bozuldu. Konyaspor-Başakşehir maçı Eskişehir’e alındı.
*Bazı uluslararası federasyonlar organizasyonu tanımadığı için hakemler, maç ve yarışmaları kokartsız yönetti.
*Bisiklette madalya töreninin anonsları, yeni velodromun ses sistemindeki sorun nedeniyle el megafonuyla gerçekleştirildi.
 *Güreş izlemek isteyen seyirciler, salona sokulmadı. Tesis müdürünün kimseye sormadan kendi başına böyle bir karar aldığı ortaya çıktı.
*Ulaşım aracı yetersizliği nedeniyle sporcular otellerine dönemedi.
*Erkek voleybolcuların maçında ‘Filenin Sultanları’ marşı çalındı.
*Halterde sporcumuz altın aldı, İstiklal Marşı çalınamadı, seyirciler okudu!

Bu arada ayrıca Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda Katarlıların yol açtığı skandallar da yaşandı.

Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan

Erkek voleybolunda oynadığımız maçın 3. setinin sonunda libero Saad Sulaman, sporcularımızın olduğu yöne ‘kafa kesme’ hareketi yapmıştı ki bu skandalın ardından Katar ile yaşanan siyasi yakınlık nedeniyle organizasyon komitesinin Katarlı hentbolcuya ceza veremediği ileri sürüldü.

Spor Bakanı Kasapoğlu’nun da tribünde izlediği erkek hentbol finalinin sonunda Katarlı sporcular, galibiyet ve şampiyonluk kutlaması yaparken tribünleri el kol hareketleri ile provoke ettiği görüldü.

Bir skanddal da Kadın hentbolcularımızın Bangladeş ile oynadığı karşılaşmanın hakemlerinin, Konya’yı gezerken maçı kaçırması oldu.

Türk hakemler müsabakayı yönetirken, Erkek Hentbol Milli Takımı’nın kalecisinin formasının da otelde unutulması sonrası çare antrenman tişörtüyle maça çıkması oldu.