Dünya gündemine, uzayda gizemli bir ev haberi bomba gibi düştü. Görüntülenen eve girilme kararı alındı. İşte detayları!

Çin'in uzay araştırmaları için görevlendirdiği Yutu-2 isimli uzay aracı, Ay'ın uzak bir bölümünde bir ev görüntüledi.

Ay'da çalışmalarını sürdüren Çin'in uzay aracı Yutu-2, dünyanın gündemine oturan bir keşif yaparak Ay'ın uzak tarafında "gizemli" olarak nitelenen bir ev görüntüledi. Küp şeklindeki dairenin içinde ne olduğu ise henüz bilinmiyor.

Çin tarafından "gizemli bir ev" içerisinde ne olduğu bilinmemekle birlikte görüntüledi ancak dünyanın gözü bir anda bu konuya çevrildi. Çin'in uzay çalışmalarını inceleyen gazeteci Andrew Jones, nesnenin yanına gidilip kontrol edileceğini belirtti.

Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar? Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar?

Indepedent Türkçe'de yer alan habere göre Çin'in uzay çalışmalarını inceleyen gazeteci Andrew Jones dün yaptığı açıklamada nesneye "gizemli bir ev" dendiğini belirtti.

muthis-kesif-aydaki-gizem-807_2-41-1

Dünya'nın uydusuna 2019 yılında giden Yutu-2, Ay'ın uzak tarafındaki ilk uzay aracı unvanına sahip bilindiği üzere. Uydu, "kütle çekim kilidi" ismi verilen bir durum nedeniyle Dünya'ya hep aynı yüzünü gösteriyor. Bu yüzden Dünya'ya bakmayan yüzüne "Ay'ın uzak tarafı" ismi verilmiş.

Alınan habere göre ABD merkezli medya ve teknoloji sitesi CNET mesafeden dolayı Yutu-2'nin nesneyi bulanık görüntülediğini ancak 2-3 Ay gününde Yutu-2'nin nesneye yaklaşarak kontrol edeceğini belirtti.

Ay'daki bir gün, Dünya etrafındaki bir turunu tamamladığı süreyle belirleniyor. Bu da Ay'da bir günün, Dünya'da 27 gün 7 saate denk gelmesi ile sonuçlanıyor.

Şimdi tüm dünya nefesini tutmuş durumda Çin'in uzay araştırmaları için görevlendirdiği Yutu-2 isimli uzay aracından gelecek haberleri bekliyor.

Ocak 2019'da Çin, Ay'ın uzak tarafına bir gezgin indiren ilk ülke olmuştu ve son üç yılda, uzay araştırma aracı bir düzineden fazla test ve birkaç heyecan verici keşfe imza attı.

Pekin'in uzay programını takip eden bir gazeteci olan Andrew Jones, 3 Aralık'ta, Ay'ın uzak tarafındaki Von Karman kraterinde Yutu-2 tarafından çekilen fotoğrafları yayına verdi. Bu fotoğraflardan bir tanesi Çinli gökbilimcilerin "gizemli ev" olarak adlandırdığı tuhaf bir nesneyi gösteriyor.

Bu gizemli ev keşfi Yutu-2'nin ilk esrarengiz keşfi değil. Yutu-2 Şubat 2019'da da Çinli gökbilimcilerin göktaşlarının ay yüzeyine çarpması sonucu ortaya çıktığından şüphelendiği, gizemli jel benzeri bir maddeye rastlamıştı.

Ayrıca bu arada CNET'in haberine göre merak edilen ve konu olan gizemli ev olarak tanımlanan nesne muhtemelen bir kaya. Zira Ay'ın söz konusu bölgesi, çarpma kraterleriyle dolu.