ABD ve NATO tarafından dünyada eşi benzeri görülmemiş bir askeri yardım alan Ukrayna, şartları zorlayınca ortam gerildi.

ABD, Ukrayna’ya 20 milyar doların üzerinde askeri yardım yapmış ve bu kapsamda Ukrayna’ya, yüzlerce zırhlı araç, on binlerce tanksavar ve uçaksavar füzesi, son teknoloji füze sistemleri, hava savunma sistemleri, her türlü piyade silahı, top, havan, obüs, yüz binlerce ton mühimmat ve anlık uydu istihbaratı desteği sağlamıştı ki ipler gerildi.

Gönderilen silahların çoğu Rusya tarafından imha edilen Ukrayna ordusu, Rus topçuları karşısında ağır kayıplar verince ekipman ve mühimmat sıkıntısı yaşayan Ukrayna, Batı devletlerinin kapısını bir kez daha çaldı.

Meteoroloji Dışarı Adım Atmayın Diyor! Sağanak Yağış Cumartesi Pazar Günlerini Esir Aldı! Meteoroloji Dışarı Adım Atmayın Diyor! Sağanak Yağış Cumartesi Pazar Günlerini Esir Aldı!

Ukraine's president says Russia's recognition of breakaway regions 'violation of sovereignty'

Ancak ABD ve NATO tarafından dünyada eşi benzeri görülmemiş bir askeri yardım alan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, 24 Şubat’ta başlayan savaş boyunca, askeri yardımın “yetersiz olduğundan” şikayet edipz “daha fazlası lazım” deyince ortalık da karıştı.

On binlerce paralı asker Ukrayna’ya giderken ve bir milyon Ukrayna askerinin silahaltına alınıp eğitilmesine, ABD, Fransa ve İngiltere subayları destek verirken, ABD yetkilileri bu arada birçok defa “Ukrayna, bir aylık askeri ekipmanı ve mühimmatı bir haftada tüketiyor, çoğu imha oluyor” açıklamaları yapmıştı ki Zelenski'nin açıklamaları ile ipler gerildi.

ABD Başkanı Biden seçim yasalarını değiştirmek için Kongre'yi zorluyor - BBC News Türkçe

Amerikan gazetesi Washington Post'ta, adını açıklamayan bir Beyaz Saray yetkilisi ile yapılan röportajda, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Zelenski’ye “nankörlük yapma” dediğinin ifade edilmesi tüm dünyada dikkat çekti.

Beyaz Saray yetkilisi yaşanılan süreci şöyle aktarıyor:

“Biden, Zelenski’nin bir siyasetçi olarak açıklamalar yapması gerektiğini biliyordu. Ancak sürekli ABD Kongresi ile görüşüp, Ukrayna için ek silah yardımı paketi istemek, Başkan için zor bir iş. Biden, Zelenski’ye özel bir görüşmede nankörlük yapmamasını, silah yardımının yetersiz olduğunu iddia etmemesini ve yapılan yardımdan dolayı minnettar olması gerektiğini söyledi.”