Fransız gazete "Türkiye'de muhalefete oy verecek Türklere el uzatmalı" dedi ve ekledi "Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değildir ve eninde sonunda AKP sayfasını çevirecektir"

Fransanın ünlü L'Opinion gazetesi, Batı’nın Türkiye’yi “Erdoğan sonrası sürece hazırlanması” gerektiğini yazarken “Amerikalıların ve Avrupalıların, önemli bir ticaret ortağı olan 80 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülkeye yönelik uzun vadeli bir strateji belirleyerek ve Türkiye'de muhalefete oy verecek Türklere el uzatarak kendilerini Erdoğan sonrası döneme hazırlamalarının zamanı gelmiştir.” demesi ile açıkladıkları gündeme damga vurdu.

Türkiye’de yapılacak 2023 seçimlerine ilişkin bir analiz yazısı yayınlayan Fransız L’Opinion gazetesinin yazısı Oda TV tarafından aynen çevirilerek gündeme taşındı.

İşte Fransız L’Opinion'un "Türkiye'yi değiştiren Recep Tayyip Erdoğan" ve "muhalefetler sürekli istikrarsızlaştırma kampanyalarının hedefi oluyor" ifadeleri ile hazırladığı o meşhur yazısı şöyle;

ERDOĞAN TÜRKİYE'Yİ DEĞİŞTİRDİ

Yargıtay Başkanı Akarca, cübbesi ile dua etti

“Türkiye kendisi, Avrupa ve Avrasya jeopolitik dengesi için büyük bir tarihin arifesindedir. Cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye'yi değiştiren Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidara gelmesinden yirmi yıldan fazla bir süre sonra, Haziran 2023'te yapılacak.

AKP birinci parti olmaya devam ediyor ve muhalefetler sürekli istikrarsızlaştırma kampanyalarının hedefi oluyor. Buna rağmen cumhurbaşkanlığı seçiminde bir belirsizlik hakim. Türkiye ekonomisi, bir yıl içinde resmi olarak neredeyse yüzde 80'e ulaşan enflasyon ve para birimindeki sürekli düşüş nedeniyle iki yıldır derinden istikrarsızlaştı.

TARİHİ YOKSULLAŞMA İLE TÜRKİYE MALİ KRİZE SÜRÜKLENDİ

Halk yoksullaştı rezervler eridi - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

AKP'nin seçmen tabanı olan orta sınıfın satın alma gücü çöktü. Fiyat artışları, Cumhurbaşkanının iktidara gelmesinden bu yana görülmeyen seviyelerde. Yurt dışında ikamet eden bağımsız istatistikçiler ve ekonomistler, Ulusal İstatistik Enstitüsünün (TÜİK) rakamlarının düşük gösterildiğini ve enflasyon oranının aslında resmi oranın iki katından fazla, yüzde 176,4'e ulaştığını tahmin ediyor.

Katılmadığımız FİFA Dünya Kupası İçin Mehmetçik Katar’a Gönderiliyor! Güvenliği Türk Askeri Sağlayacak! Peki Neden? Katılmadığımız FİFA Dünya Kupası İçin Mehmetçik Katar’a Gönderiliyor! Güvenliği Türk Askeri Sağlayacak! Peki Neden?

Türkiye stagflasyona ve büyük bir mali krize girmiştir. Banka kredileriyle desteklenen ne pahasına olursa olsun büyüme stratejisi, enflasyon, yapısal işsizlik ve ticaret dengesinin bozulmasıyla sınıra ulaşmıştır. Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında merkezi bir konumda bile olsa, Batı ile gerilim stratejisi orta vadede ters etki yapmaktadır.

MUSTAFA KEMAL'İN MİRASI TASFİYE EDİLDİ

10 Kasım 1938 Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümü - Molatik Tarih

Türk orta sınıfı siyasi istikrar ve Avrupa’ya yakınlaşmanın arayışındayken bu strateji Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa karşısındaki izolasyonunu artırmaktadır. Son olarak, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi ve AKP devletinin kurulmasıyla sembolize edilen Mustafa Kemal'in mirasının tasfiyesi, Türk toplumunda artan bir direnişle karşılaşmaktadır. 2019 belediye seçimleri, İstanbul ve Ankara'da muhalefetteki belediye başkanlarının seçilmesiyle AKP'nin yenilgisiyle sonuçlanmıştır.

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri yaklaşırken Türk muhalefeti birliğini sağlayabilecek mi? Ortak bir proje üzerinde çalışmak üzere altı partiden (CHP, İyi Parti, DEVA, Gelecek, Saadet, Demokrat Parti) oluşan bir muhalefet koalisyonu kuruldu.

İNSANLAR BUNALIMDA

parkta nargile keyfi yapan suriyeliler - uludağ sözlük

Geriye tek kalan ortak bir aday bulunmasıdır. 51 yaşındaki İstanbul belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanlığı yarışındaki en karizmatik ve en çok şansı olan muhalefet lideri. Cumhurbaşkanı’nın agresif konuşmasıyla çoğunlukla bunalıma giren bir nüfusa umuttan bahsedebildiği için ilgi çekiyor.

Konrad-Adenauer Vakfı tarafından şubat ayında yayımlanan bir anket, genç Türklerin yüzde 73'ünün ülkelerini terk etmek istediğini gösteriyor! Yakın tarihli bazı kamuoyu yoklamaları İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimlerini Erdoğan'a karşı (yüzde 40) yüzde 49.7 oyla kazanacağını öngörüyor.

ABD VE AVRUPA TÜRKİYE’DEKİ SEÇİMLERE MÜDAHİL OLMALI

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değildir ve eninde sonunda AKP sayfasını çevirecektir. Amerikalıların ve Avrupalıların, önemli bir ticaret ortağı olan 80 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülkeye yönelik uzun vadeli bir strateji belirleyerek ve Türkiye'de muhalefete oy verecek Türklere el uzatarak kendilerini Erdoğan sonrası döneme hazırlamalarının zamanı gelmiştir.”