Özel kanunla korunan ve bir "Dünya Mirası" olan Patara’dan binlerce kamyon kumun çalınmasına ilişkin dava halen sürerken, bir başka skandal ortaya çıktı.

Patara'dan çalınması ortaya çıkınca el konulan kumlar değerinin çok altında ve yasalara aykırı şekilde satıldı.

Skandal bununla da kalmadı zira kumları alan kişinin de, kum hırsızlığı ile suçlanan şirket sahibinin damadı olduğu ortaya çıktı.

Geçen yıl Özel Çevre Koruma Kanunu ile korunan Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara’dan geçen yıl 2 bin 186 kamyon kum çalınmış, sonrasında ise Orman Muhafaza Memuru Umut Utku’nun mücadelesi sonucu çalınan kulara el konulmuştu.

Kum hırsızlığını tespit eden Memuru Umut Utku’yu ise AKP’nin devlet gücünü kullanan şebeke memuriyetten attırmıştı ancak sendikanın ve kamuoyunun büyük tepkisi ve hukuk mücadelesi sonucu genç memur görevine geri dönebilmişti.

2 bin 186 kamyon kumu çalan şirketin ortakları arasında AKP Kaş İlçe Başkan Yardımcısı Osman Deniz Karataç bulunurken, aynı davada AKP’li meclis üyeleri Tevfik Taner ve Nihat Uçar ile Kalkan Orman İşletme Şefi Aydın Ersoy da yargılandığı biliniyor.

ADRESE TESLİM İHALE İLE SATILDI!

Patara'dan 2 bin kamyon kum çalındığı iddia edildi

Bölgenin alüvyonlu toprağı ile harmanlanıp seralarda kullanılan bu özel kumun kamyonu 5 bin TL’ye satılırken çalınan kumun piyasa değeri 11 milyon TL’yi buluyordu ki ilginç skandal ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveisoğlu’nun haberine göre; AKP’li bazı ilçe başkanları ve meclis üyelerinin dahil olduğu kum hırsızlığı ile ilgili açılan dava sürerken bu kumlar adrese teslim ihale ile satıldı!

Ortaya çıkan yeni skandalda Kaş Orman İşletme Müdürlüğü'nün, kum hırsızlığı ile suçlanan Faybahar şirketinin sahibi Mustafa Bahar’ın damadına 400 kamyon kumu, kamyonu 320 TL’den sattığı öğrenildi.

El konulan kumların yasalara göre satışı mümkün değilken bu satışı gizlemek için faturaya kum yerine “humuslu toprak” yazıldığı görüldü.

VURGUN BÜYÜK!

2 bin kamyon kum çalınan Patara Plajı'ndaki hırsızlığı kaydeden memurun başına gelmeyen kalmadı

Bölgede inceleme yapan Tarım-Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş ise, “Geride kalan kumlar kayıtdışı olarak el altından bu firmaya verildi. Özel Çevre Koruma statüsündeki bölgede bırakın kamyonlarca kum çalmayı, bir dal bile alamazsınız. Çünkü yasalar çok açık, el konulan kumlar yargı süreci devam ederken satılamaz. Kumlar çalındığı yere geri dökülmelidir. Ekosisteme büyük zarar verilmesinin yanısıra yapılan vurgun çok büyük… Kaş orman işletme müdürü ve Kalkan orman işletme şefi sorumludur. Tarım ve Orman Bakanımıza sesleniyorum. Lütfen bu hırsızlığa, buradaki şebekeye el atın. Biz çalan kişilere satılan kumla ilgili suç duyurusunda bulunduk.” diyerek konuya dikkat çekti.

DÜNYA TARİHİNDE YOK!

Tarım Orman-İş Sendikası’nın Patara kumulları ile ilgili hazırladığı bilim kurulu raporunda ise kum hırsızlığının tespit edilenin çok üzerinde olduğuna dikkat çekilirken Durmuş, “Satılan kumu faturada ‘humuslu toprak’ olarak göstermeleri de büyük bir skandal. Ormancılık tarihimizde ‘humuslu toprak’ diye bir satış yoktur. Orman idaresi yetkilileri, Kaş Belediye Başkanlığı, AKP iktidarına yaslanarak vurgunu gizlemeye çalışıyor. AKP Antalya Milletvekili İbrahim Aydın bölgede bu şebekenin korumacılığına soyundu” dedi.

Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir? Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir?