Merkez Bankası’ndan bankalara ‘döviz satışlarını sınırlandırın’ baskısı dünyada ki manşetlerinde yer aldı.

İngiliz Financial Times gazetesi, Türk bankalarının döviz işlemlerini sınırlandırma baskısıyla karşı karşıya olduğunu geniş bir analiz ile kaleme aldı.

Saat: 22:12 Açıklandı: Sizlere Ödeme Olarak Hesaplarınıza 20.000 TL Yatacak! Bankalar Açıklama Yaptı! Saat: 22:12 Açıklandı: Sizlere Ödeme Olarak Hesaplarınıza 20.000 TL Yatacak! Bankalar Açıklama Yaptı!

1 milyon dolarlık alımlar için bile inceleme ve onay süreci olduğunu yazan Financial Times, döviz kurlarındaki yükselişin önüne geçmek için Türk yetkililerin bankalar üzerindeki baskıyı artırdığına dair söylemlerde bulundu.

Dünyaca ünlü İngiliz Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel imzasıyla yer alan “TL değer kaybederken Türkiye bankalar üzerindeki baskıyı artırdı” başlıklı haberde, bankaların Ankara'dan telefonla arandığı ve şirketlere döviz satışlarını sınırlamalarının istendiğinin de altı çizildi.

Gazeteye konuşan bankacılar, Merkez Bankası'nın (TCMB) artan müdahaleleriyle karşı karşıya olduklarını, yetkililerin 1 milyon dolarlık kurumsal döviz işlemlerini bile incelediklerini ve arayıp “alıcı kim” diye sorduklarını, çoğu müşterilerin döviz alım taleplerini reddettiklerini, özellikle 5 milyon dolar üstü alım taleplerinin reddedildiğini anlattılar.

Bu Sese Kulak Verin! “Dolar 30 TL Olacak” Moratoryum İlanı Kapıda! - Son bir haber

Haberde dikkat çekilen ve "alışılmadık" kelimesinin altı çizilerek "müdahalenin, değer kaybeden TL'yi istikrara kavuşturmak için uyguladıkları son alışılmadık taktik olduğu" ve "Türkiye'de finans sektörünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü siyasi baskısı altında bulunduğu" oldu.

Baskının öne çıktığı haberde ayrıca, bankacıların “Büyük döviz alımları için TCMB'den önceden onay alma taleplerine uymaktan başka seçeneklerinin olmadığını söylediği” aktarıldı.

Yine haberde, Türk şirketleri ve bankaları üzerindeki döviz işlemlerini sınırlamaları yönündeki son baskı dalgası “Türk makamları son yıllarda bankaların ve şirketlerin işleyişine defalarca müdahale ederken, başka bir bankacı müdahalenin ‘yoğunlaştığını' ve ‘daha yakından incelemeye alındıklarını' söyledi.” cümleleri ile yer aldı.

“Bu durum, şirketler arasında, ihtiyaç duydukları kadar döviz alamayacakları konusunda endişelere yol açıyor.” değerlendirmesi ile iş dünyasının kaygılarına da yer veren Financial Times, şirketlerin yurt dışından satın aldıkları ham maddelerin ödemeleri ya da dış borç çevrimi gibi bir dizi nedenle dolar ya da euroya ihtiyaç duyduğu hatırlatarak, “Ancak Türk makamları, bazı firmaların liraya karşı spekülasyon yaptığına dair endişelerini dile getiriyor” dedi.

Merkez Bankası'nın yorum yapmaktan kaçındığı haberde bir bankacının “Merkez bankasındaki adamlar bunun kalıcı bir çözüm olmayacağını biliyorlar” sözlerine de ayrıca yer verildi.