Dünya iki ihtimalin arasında duruyor. Senelerdir tahminleri süren 3. Dünya savaşı yarın ilan edilir mi? Yoksa Rusya Ukrayna savaşı biter mi?

Tüm dünyanın gözü kulağı yarın Rusya'da olacak olan 9 Mayıs Zafer Günü konuşmasında. Gövde gösterisine hazırlanan Moskova'da yarın yapılacak açıklama sır gibi saklanıyor.

Bazı analistlere göre; Rusya Devlet Başkanı Putin, 9 Mayıs'ta zafer ilan edecek ve savaşı bitirecek ancak bu senaryoların dışındaki diğer seçeneği dillendiren uzman sayısı da az değil.

Putin'in topyekun savaş ve seferberlik ilan edebileceği haberleri nedeni ile de tüm ülke liderleri yarın Rusya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Nazileri mağlup edişinin anısına yapılacak törenlerde Vladimir Putin'in ne söyleyeceği merakla bekliyor.

Bazı uzmanlara göre Rusya, Ukrayna savaşında hüsrana uğradı ve beklediği kısa ve kolay zaferi elde edemedi. Dolayısı ile Ukraynalıların büyük direnişi ile karşılaşan Putin'in önünde iki seçenek var.

İddiaya göre Putin, 9 Mayıs'ta başkent Moskova'da yapacağı konuşmada "zafer ilan edecek ve bir süredir Donbas'a odaklanan, Kiev'den çekilen, Mariupol'de büyük oranda kontrol sağlayan Rus ordusunun başarılı olduğunu duyuracak.

Buça'da sivil katliamı! Ukraynalı yetkililer Rusların 'işkence odasını' buldu - Son Dakika Haberler

Satoshi Token Kime Ait, Satoshi Coin Hangi Borsadan Alınır? Satoshi Token Kime Ait, Satoshi Coin Hangi Borsadan Alınır?

Ancak bir başka büyük iddia ise dünya basınında Ukray’na direnişi galip olarak dillenmişken, Putin karakteri gereği bile asla geri adım atmayıp aksine bu mağlubiyetini bir savaş ilanı ile gizleyecek.

Zira savaşı tüm Ukrayna'ya yaymak konusunda üzerinde ciddi bir kamuoyu baskısı da var.

"Savaşı bitirin" eylemleri rekor gözaltı işlemleri ile hız keserken, Rus televizyonlarında Ukrayna'nın egemenliğini yok sayan yayınlar yapılmaya devam ediliyor.

Hatta "nükleer silahları kullanın" yaygarası koparanlar bile var.

Rusya Devlet Başkanı'nın Ukrayna'ya karşı "topyekun savaş" seçeneğini tercih edeceği, hatta ulusal seferberlik ilan edeceği ileri sürülürken bu iddianın en güçlü sesi İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace olmuştu.

Moskova, ise bu ifadeleri kısa sürede yalanlayarak Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, iddialara ilişkin "saçmalık" yorumunu yapıp "Bunun olma ihtimali yok" demişti.

SON DAKİKA! İngiltere 3. Dünya Savaşı için tarih verdi: Putin ilan edecek - Galeri - Dünya