Uzak bir galaksiden gelen kalp atışı sinyali tüm Dünya'yı heyecanlandırdı.

Bilim insanları tarafından Dünya'dan birkaç milyar ışık yılı uzaktaki bir galakside alışılmadık ve tekrarlayan bir kalp atışı sinyalinin geldiği tespit edildi.

İndependentTürkçe'den alınan bilgilere göre; saptanan radyo enerjisi patlamasının, kalp atışına benzetilen bir düzende yanıp söndüğü düşünülürken bilim insanları da bunun hızlı bir radyo patlaması veya uzayın derinliklerinden gelen ve araştırmacıların hâlâ anlamadığı, gizemli ve güçlü enerji patlamaları olduğunu ifade etti.

Fakat bu patlamalardaki tuhaflık ise; normalde milisaniyeler süren FRB'lere (hızlı radyo patlaması) kıyasla 3 saniyeye kadar devam eden bu patlamaların diğerlerine göre çok yavaş tespitinin yapılması oldu.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Kavli Astrofizik ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü'ndeki Daniele Michilli ise konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

Heartbeat' in space: Mysterious radio signal from nothingness has been received - Science News

"Evrende kesin surette periyodik sinyaller yayan çok fazla şey yok. Kendi galaksimizde bildiğimiz örnekler, bir deniz fenerine benzer şekilde dönerek ışınlı salımlar üreten radyo pulsarları ve magnetarlardır. Ve bu yeni sinyalin normalden çok güçlü bir magnetar veya pulsar olabileceğini düşünüyoruz"

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

Kaynağı Dünya'dan birkaç milyar ışık yılı uzaktaki bir galakside yatan sinyallerin kesin kaynağının ne olabileceği gizemini korurken, gökbilimciler sinyalin bir radyo pulsarından veya bir magnetardan yayılabileceğini düşünüyor.

Michilli "Alışılmadık bir şeydi. Yaklaşık 3 saniye süren sinyaller sadece çok uzun değildi, aynı zamanda bir saniye içinde eşit aralıklarla (tak, tak, tak) kalp atışı gibi yayılan, olağanüstü derecede düzenli periyodik zirveler vardı. Bu, sinyalin kendisinin periyodik olduğu ilk örnek." diyerek te yaşanılan anı anlatıyor.