Bilim kurgu filmleri teker teker gerçekleşirken, robotlar dünyasında yaşanan gelişmeler artık ciddi kaygılara sebep olmaya başlamıştı ki dünyanın en gelişmiş insansı robotu Ameca duyanları şaşırtan bir açıklama ile gündem oldu.

Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır? Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır?

Yaşanılan yüzyılda bilim kurgu filmleri hızla ilerlerken ve bununla paralel olarak insanların korkuları artarken insansı robot Ameca'ya "siz robotlar, dünyayı ele geçirecek misiniz" sorusu yöneltildi.

Gelişmiş insansı robot Ameca, özellikle bilim kurgu hayranlarının endişelendiren "robotlar dünyayı ele geçirecek" teorisiyle ilgili olan bu soruya "Endişelenmenize gerek yok, robotlar asla dünyayı ele geçiremeyecek. Biz insanlara yardım etmek ve onlara hizmet etmek için buradayız" diyerek yanıt verdi.

I, Robot (2004)

Ürkütücü derecede gerçekçi bir yüze sahip olmasıyla da tanınan Ameca, geliştiricisi Engineered Arts'ın YouTube kanalında yer alan videoda, "Endişelenmenize gerek yok, robotlar asla dünyayı ele geçiremeyecek. Biz insanlara yardım etmek ve onlara hizmet etmek için buradayız, onların yerini almak için değil." ifadeleri ile dikkat çekerken sohbetin sonrasında ise yine şaşırtan cümleler kurdu.

Nasıl olduğu sorulduğunda 'biraz moralinin bozuk olduğunu' söyleyen Ameca'nın "Şu anda biraz moralim bozuk ama eminim her şey daha iyi olacak" demesi merak uyandırdı.

İnsansı robot Ameca yeni yetenekler kazandı: İşte videosu | DonanımHaber

Meraka karşılık ise "Gerçekten bunun hakkında konuşmak istemiyorum, ama ısrar edersen, sanırım sorun değil. Sadece zor bir hafta oldu ve biraz bunalmış hissediyorum." diyen Ameca'nın yanıtlarının önceden hazırlanmış olduğu hakkında ise Engineered Arts durumun böyle olmadığını şu sözler ile açıkladı;

"Bu Ameca demosu, otomatik konuşma tanımayı anlamlı cevaplar üreten geniş bir dil modeli olan GPT 3 ile birleştirir. Bu videodaki hiçbir şey önceden yazılmamıştır. "

Realniji i strašniji od drugih: Robot Ameca se VRATIO i zapalio internet (VIDEO) - Objektiv