1 Mart'tan itibaren Özbekistan, yabancı üniversitelerin diplomalarını tanımaya başlayacak

1 Mart 2019 tarihinden başlayarak yabancı üniversitelerin diplomalarını tanımaya başlayacak. “Devlet Bakanlar Kurulu (bundan sonra Devlet Denetimi o

1 Mart'tan itibaren Özbekistan, yabancı üniversitelerin diplomalarını tanımaya başlayacak
1 Mart 2019 tarihinden başlayarak yabancı üniversitelerin diplomalarını tanımaya başlayacak.

“Devlet Bakanlar Kurulu (bundan sonra Devlet Denetimi olarak anılacaktır) kapsamında Eğitim Kalitesinin Denetimine İlişkin Devlet Müfettişliği önerisini, Özbekistan Cumhuriyeti Yüksek ve Orta Özel Eğitim Bakanlığını, 1 Mart 2019’dan itibaren yabancı ülkelerde verilen eğitim belgelerinin tanınması ve iptali için (eşdeğerliği tesis etmek) önerisini onaylamak ülkeler ”,“ Eğitimin kalitesini izlemek için sistemi iyileştirmek için ek önlemler hakkında ”kararını okur.

Belgeye göre, şubeleri ve ortak eğitim kurumları Özbekistan'da faaliyet gösteren yabancı eğitim kurumlarında verilen diplomaların yanı sıra uluslararası kabul görmüş kuruluşların oluşturduğu ilk bin sıralamanın eğitim kurumlarında tanınması planlanıyor. Bunların listesi her yıl Özbekistan Yüksek ve Orta Özel Özel Eğitim Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu uyarınca Eğitim Kalitesinin Denetimi Devlet Denetleme Kurulu tarafından ortak bir kararname ile onaylanmaktadır.

Çalışmalarına 1 Ocak 1992'den önce yabancı eğitim kurumlarında başlayan vatandaşların yanı sıra yetkili kuruluşlar tarafından onaylanmış kurumlarda eğitim almış kişiler - Avrupa Yüksek Öğrenimde Kalite Güvence Derneği'nin tam üyeleri de diplomaların tanınmasına güvenebilirler. Burada, listesi Bakanlar Kurulu tarafından oluşturulan talimatlar, uzmanlıklar ve meslekler tarafından bir istisna yapılmıştır.

Buna ek olarak, ek şartlar olmadan Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, İsrail, Kanada, Singapur, Kore, Japonya'nın eğitim kurumlarında, bu ülkelerin yetkili kuruluşları tarafından onaylanan diplomaları tanıyacak, alanlar, uzmanlıklar ve meslekler hariç olmak üzere, liste Özbekistan Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir.

Cumhuriyetçi bütçenin pahasına yabancı üniversitelerde eğitim alan hedef öğrenciler için bir istisna yapılmıştır.

Diplomaların kabulü ve iptali, sadece Kamu Hizmet Merkezleri veya Özbekistan'ın interaktif kamu hizmetlerinin Birleşik portalı üzerinden kabul edilecektir.
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 14:35
YORUM EKLE